Patryk Drabek

Prokuratura Regionalna w Katowicach walczy z mafią z urzędu skarbowego w Sosnowcu. To nie koniec zatrzymań?

Marcin K. został zatrzymany w lutym tego roku przez ABW Fot. Janusz Wojtowicz Marcin K. został zatrzymany w lutym tego roku przez ABW
Patryk Drabek

Prokuratura Regionalna w Katowicach ujawnia afery w Pierwszym Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu. To efekt gigantycznej afery, która ujrzała światło dzienne po zatrzymaniu Marcina K., naczelnika skarbówki. Mężczyzna powiesił się w celi aresztu, a w związku z tym zarzuty usłyszeli funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy mieli go pilnować.

Śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga, wciąż jest w toku.

Tymczasem Prokuratura Regionalna w Katowicach wciąż ujawnia kolejne afery w związku z tym, co działo się w śląskiej skarbówce. Ostatnie zatrzymania, realizowane przez funkcjonariuszy delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach, dotyczyły siedmiu osób. W tym gronie znalazły się dwie kobiety zatrudnione w skarbówce - Bernadeta I. oraz Edyta K. Grupa zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT.

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że wyłudzono około 700 tysięcy złotych. Kobiety usłyszały zarzuty organizowania grupy przestępczej, wyłudzania i usiłowania wyłudzenia podatku VAT oraz prania brudnych pieniędzy.

Urzędniczki werbowały tzw. słupy i pomagały im w zakładaniu firm i rachunków bankowych, a także prowadzeniu dokumentacji skarbowej.

- Urzędniczki opiekowały się takim „słupem”. Kobiety otaczały pozostałych zatrzymanych taką „skarbową opieką”. W momencie, gdy „słup” wypłacał z rachunku bankowego pieniądze, które były później „prane”, to one odbierały te środki - podkreślają śledczy.

Prokuratura Regionalna w Katowicach wciąż ujawnia afery w Pierwszym Śląskim Urzędzie Skarbowym.

Dalej piszemy:

 • jak mogło dojść do samobójstwa w monitorowanej celi,
 • jakie zarzuty usłyszeli funkcjonariusze Służby Więziennej.
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.