Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Przed operacjami nowotworów chirurdzy dzwonią do studenta Jana Witowskiego. Po podpowiedzi w 3D

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Iwona Krzywda

Przed operacjami nowotworów chirurdzy dzwonią do studenta Jana Witowskiego. Po podpowiedzi w 3D

Iwona Krzywda

Magazyn biznesowy „Forbes” umieścił go na prestiżowej liście „30 przed 30”, oceniając, że jest na prostej drodze, by w przyszłości trafić na listę 100 najbogatszych Polaków. 24-letni Jan Witowski nie skończył jeszcze studiów medycznych, a zdążył opracować innowacyjną technologię druku modeli 3D wątroby. Na tyle tanią, że ze specjalnych plastikowych schematów ludzkich organów na co dzień mogą korzystać krakowscy specjaliści operujący pacjentów z nowotworami.

Mają rozmiary identyczne jak wątroby pacjentów, których czekają skomplikowane zabiegi. Przez przezroczystą, elastyczną powłokę widać znajdujące się wewnątrz naczynia, fragmenty tkanek czy zmiany nowotworowe. Chirurg może wziąć je do ręki na długo, zanim chory trafi pod nóż, z bliska przyjrzeć się szczegółom budowy organu i bez presji czasu przygotować najbardziej optymalny scenariusz operacji. Dzięki temu właściwy zabieg trwa krócej i jest bardziej precyzyjny. Chory traci mniej krwi, mniejsze jest również ryzyko groźnych powikłań.

Specjaliści z oddziału klinicznego chirurgii endoskopowej, metabolicznej oraz nowotworów tkanek miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie posługują się plastikowymi modelami wątroby przy planowaniu zabiegu każdego chorego trafiającego pod ich opiekę z nowotworem tego narządu. Krakowska placówka to jedyny ośrodek w Polsce, gdzie specjalne „odlewy” na co dzień ułatwiają przeprowadzenie tego rodzaju operacji. Uniwersyteccy chirurdzy z pomocy idealnie odwzorowanych schematów organów swoich pacjentów mogą korzystać dzięki Janowi Witowskiemu.

– W trakcie jednej z konferencji naukowych, w której brałem udział, lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego mówili, że chcieliby skorzystać z tego rozwiązania przy planowaniu zabiegów, ale nie bardzo wiedzą, jak się do tego zabrać. Skontaktowałem się z nimi, omówiliśmy szczegóły i obiecałem, że przygotuję dla nich taki model – wspomina Jan, student VI roku medycyny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Prace nad prototypem trwały ponad pół roku, bo zadanie okazało się dużo trudniejsze, niż przypuszczałem. Samo przygotowanie i wydrukowanie dokładnego schematu wątroby to nie problem. Przy zastosowaniu standardowych rozwiązań cena każdego takiego modelu sięga jednak kilkunastu tysięcy złotych. Żeby lekarze mogli z nich rutynowo korzystać, musiałem więc znaleźć sposób na ograniczenie kosztów. I to się udało. W mojej wersji jeden wydruk kosztuje ok. 300-500 zł – dodaje.

W dalszej części tekstu:

 • Czym posługują się specjaliści z oddziału klinicznego chirurgii endoskopowej, metabolicznej oraz nowotworów tkanek miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy planowaniu zabiegu chorego z nowotworem wątroby?
 • W jaki sposób Jan Witowski wpadł na pomysł przygotowania plastikowych "odlewów"?
 • Jak przygotowywane są modele dla uniwersyteckich specjalistów?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.