Włodzimierz Knap

Przełom XIX i XX wieku, czyli wielka eksplozja Krakowa

Tramwaj konny był przełomem komunikacyjnym w mieście, ale szybko zaczęły go zastępować pojazdy napędzane elektrycznie Fot. fot. archiwum, Wikipedia (4) Tramwaj konny był przełomem komunikacyjnym w mieście, ale szybko zaczęły go zastępować pojazdy napędzane elektrycznie
Włodzimierz Knap

Przełom XIX i XX w. To był wyjątkowy, rewolucyjny okres w życiu miasta i jego mieszkańców. Oprowadza nas po nim prof. Łukasz Sroka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, znawca tego okresu. Opowiada o tym, czym żyli jego ówcześni krakowianie, co było dla nich ważne, co zmieniało ich życie.

Druga połowa XIX i początek XX stulecia był czasem określanym mianem „wybuchu miast”. Również Kraków w tym okresie, a precyzyjnie mówiąc od 1866 r., gdy uzyskał prawo wybierania prezydenta i Rady Miasta, rósł i rozwijał się jak na drożdżach. - Upodabniał się, oczywiście na skalę swojej wielkości i potencjału, do Wiednia, Berlina, Londynu, Pragi czy Paryża -mówi prof. Łukasz Sroka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, znakomity znawca m.in. dziejów Krakowa i Lwowa.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Włodzimierz Knap

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.