Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Przybywa krakowian i przyjezdnych. Gdzie się wszyscy pomieszczą? Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Czytaj dalej
Fot. fot. Andrzej Banaś
Zbigniew Bartuś

Przybywa krakowian i przyjezdnych. Gdzie się wszyscy pomieszczą? Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Zbigniew Bartuś

Ludzie. Liczba zameldowanych w stolicy Małopolski w ciągu trzech lat wzrosła z 760 do 770 tysięcy. Przyrost naturalny w metropolii wzrósł w ciągu trzech lat... czterokrotnie, rekordowa jest od prawie 40 lat dzietność kobiet, tysiące ludzi przyjeżdża na stałe – Kraków, zwłaszcza na tle innych europejskich miast, jawi się jako miejsce wybitnie żywe i prężne. Ów rozwojowy trend zahamować może tylko jedno: brak mieszkań.

W dalszej części tekstu:

 • Kraków miał kiedyś 2 tysiące mieszkańców. Kiedy będzie miał 800 tysięcy? Albo milion?
 • Mamy świeżutki raport NBP o sytuacji na rynku mieszkaniowym w Krakowie. Co z niego wynika?
 • Dlaczego popyt na mieszkania w stolicy Małopolski rośnie i czy da się go zaspokoić?
 • Niektórzy kupują ostatnio pod Wawelem po... 20 mieszkań. Nie po to, by w  nich zamieszkać...

 

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew R

Ten rozrost miasta trzeba wreszcie zatrzymać, gdyż od lat odczuwa się przeludnienie miasta (objawy związane z tym to korki, smog, epidemie - gdy np. grypa szaleje w Krakowie, to w malutkim Karpaczu nikt nie choruje itd., alkohol, margines społeczny itd. ). Miasto powinno być zamknięte, czyli powinien być zakaz osiedlania się ludności napływowej (zamiejscowi studenci powinni mieć 3-miesięczny termin na opuszczenie miasta po ukończeniu edukacji akademickiej a wyjątki powinny być naprawdę pojedyncze i dotyczące największych talentów) oraz treba wprowadzić politykę zniechęcającą do wielodzietności (w przeludnionym mieście wzorem powinna być rodzina z jednym dzieckiem). Wielodzietni niech się przeprowadzą do tych miast, które się wyludniają (Katowice, Łódź itd.). Trzeba zburzyć biurowce, gdyż one - niestety - przyciągają ludność z innych miast a taka praca nie generuje dochodu narodowego (to na śląsku powinno się dużo zarabiać, gdyż praca górnika jest ekstremalnie ciężka i niebezpieczna, czyli górnik 12 tys. miesięcznie a w biurowcu - minimalna płaca i ani złotówki więcej). Ja bym chciał nie tylko nie dożyć milionowego Krakowa, ale też tego, by w swoich dziejach Kraków nigdy nie stał się milionowym miastem oraz, by za mojego życia znów Łódź była większa od Krakowa. Także Kraków powinien mieć mniej ludności niż Wrocław, zważywszy na stan przed II wojną światową, kiedy to Kraków miał niecałe 250 tys. ludności, podczas gdy Wrocław (wówczas poza granicami Polski) - powyżej 600 tys. ludności (czyli Wrocław miał mniej więcej tyle, ile ma obecnie). Irytujący jest widok tych rozpychających się matek z wózkami (dosłownie co krok), wchodzących na pasy przed autobusy miejskie (aż chciałoby się, by na widok wózka autobus pędził 120 km/h...). Nie budować mieszkań i doprowadzić do tego, by przybysze OPUŚCILI KRAKÓW. niech inne miasta pokosztują przeludnienia. Tak po prawdzie, to Nowa Huta mogłaby się stać odrębnym miastem i naprawdę na to zasługuje.

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.