Krzysztof Marczyk

Przygotowania AZS Koszalin, czyli najpierw badania, a potem granie

Drew Brandon (z lewej), jeszcze w barwach Czarnych Słupsk, w wygranym meczu z AZS-em Koszalin w grudniu 2017 r. Fot. Jacek Wójcik Drew Brandon (z lewej), jeszcze w barwach Czarnych Słupsk, w wygranym meczu z AZS-em Koszalin w grudniu 2017 r.
Krzysztof Marczyk

Koszaliński klub skompletował skład i jest w trakcie ustalania ramowego planu przygotowań do nowego sezonu. Na początek podopieczni trenera Dragana Nikolicia dziś, 21 bm., przejść mają badania lekarskie. Dzień później zaś rozpoczną się zajęcia treningowe. Te odbywać się będą głównie w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Śniadeckich, ale też nie zabraknie ćwiczeń na siłowni, czy na stadionie Bałtyku przy ul. Andersa. Bazą odnowy biologicznej został zaś Park Wodny Koszalin.

W składzie AZS jest sześciu Polaków oraz czterech obcokrajowców, w tym jeden Amerykanin i trzech Serbów. Trener Nikolić mocno zainteresował się więc swoimi krajanami, których znał z parkietów podczas wcześniejszych lat pracy lub nawet bezpośrednio z nimi współpracował. Średnia wieku koszalińskiej ekipy to 28 lat.

Przypomnijmy, że w poprzednim sezonie biało-niebiescy zmagania zakończyli na 13. pozycji, o oczko wyżej niż w najgorszym w historii występów na ekstraklasowym szczeblu sezonie 2016/17. Oczywistym zadaniem jest teraz dla władz klubu i sztabu szkoleniowego, by nadchodzące rozgrywki zakończyć w znacznie lepszych nastrojach. Czas pokaże, czy aktualny skład koszalińskiej ekipy będzie w stanie rywalizować o fazę play off. Biorąc pod uwagę to, że rywale nie zasypiali gruszek w popiele i w swoich szeregach zgromadzili sporo ciekawych nazwisk, przed AZS-em na pewno ciężkie zadanie.

Najpierw jednak trzeba będzie nową ekipę zgrać i właściwie przygotować do ligowych batalii. Na pewno trener Nikolić ma w tym względzie więcej spokoju niż w momencie, gdy pod koniec listopada 2017 r. przejmował rozbity zespół. Drużyna w rozpoczynającym się właśnie okresie przygotowawczym ma rozegrać 10 meczów kontrolnych. W dniach 7-8 września planowany jest w Koszalinie Memoriał Jerzego Olejniczaka. Organizatorzy planują ekstraklasową obsadę, ale póki co prowadzone są rozmowy z poszczególnymi klubami, które mogłyby wziąć udział w turnieju. Na 14-15 września planowany jest turniej w Kołobrzegu z udziałem miejscowej Energi Kotwicy, AZS-u oraz Spójni Stargard i Czarnych Słupsk. W dniach 22-23 września Akademicy pojechać mają na turniej do Stargardu. W corocznym memoriale im. Romana Wysockiego wystąpić mają, prócz AZS, także Spójnia Stargard, King Szczecin i Energa Kotwica Kołobrzeg. Do tego dojdą pojedyncze mecze kontrolne. Kompletny harmonogram sparingów ma być ustalony do końca tego tygodnia.

O ile większość drużyn PLK, podobnie jak AZS, z przygotowaniami rusza w tym tygodniu, o tyle nieliczne - GTK Gliwice, Trefl Sopot - zajęcia wznowiły już tydzień temu.Jak już informowaliśmy sezon 2018/2019 Energa Basket Ligi rusza 6 października. Wcześniej jednak, bo w sobotę 29 września o godz. 20.00 odbędzie się mecz o Superpuchar Polski, czyli pierwsze oficjalne spotkanie o stawkę w nowym sezonie. O trofeum im. Adama Wójcika zmierzą się Anwil Włocławek z Polskim Cukrem Toruń.

Meczami inaugurującymi sezon EBL będą starcia Spójni Stargard z King Szczecin (sobota, 6.10, godz. 12.30) oraz Arka Gdynia - Anwil Włocławek (niedziela, 7.10, niedziela, godz. 12:30). Pełny terminarz - a więc i rozpiska poszczególnych meczów z udziałem koszalińskich Akademików - nie jest jeszcze znany.

Skład AZS 2018/2019: Marek Zywert (22 lata,186 cm, rzucający), Grzegorz Surmacz (33 lata, 203 cm, silny skrzydłowy), Alan Czujkowski (28 lat, 199 cm, niski skrzydłowy/ silny skrzydłowy), Dragoslav Papić (31 lat, 204 cm, silny skrzydłowy), Marko Tejić (23 lata, 210 cm, podkoszowy), Drew Brandon (26 lat, 193 cm, rozgrywający/rzucający), Maciej Kucharek (25 lat, 204 cm, niski skrzydłowy), Krzysztof Jakóbczyk (31 lat, 183 cm, rzucający), Łukasz Ratajczak (32 lata, 201 cm, środkowy), Aleksandar Radulović (30 lat, 190 cm, rozgrywający/rzucający).

Krzysztof Marczyk

W Głosie Koszalińskim pracuję od 2012 roku, najpierw na stanowisku dziennikarza sportowego. Teraz zajmuję się głównie edukacją, ekologią, inwestycjami oraz różnego rodzaju interwencjami i sygnałami od czytelników.


W wolnym czasie słucham muzyki filmowej i elektronicznej z lat 80. (w stylu Vangelisa, czy Tangerine Dream) pochłaniam książki, głównie polityczno-ekonomiczne, ale reportaże i biografie też lubią wpadać w moje ręce. Fascynuje mnie również ogrom kosmosu. Pod jednym warunkiem - jeśli dzieci pozwolą. Dzięki nim najwięcej czasu spędzam teraz w piaskownicach, na huśtawkach i wśród zabawek. Lubię dżem na każdej potrawie oraz pizzę z ananasem.  

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.