Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Psycholog o pseudokibicach: To zwykli gangsterzy WYWIAD

Czytaj dalej
Fot. brak
Patryk Drabek

Psycholog o pseudokibicach: To zwykli gangsterzy WYWIAD

Patryk Drabek

Wielu kiboli dawno straciło kontakt z piłką nożną. Kibicowanie różnym drużynom jest fajne, dopóki nie dochodzi do łamania prawa. Jak uchronić nasze dzieci przed gangami, mówi prof. Daniel Boduszek, psycholog, specjalista z zakresu psychopatii kryminalnej.

Podczas wykładu usłyszałem: jeśli nie będziemy zajmować się własnym dzieckiem, może wyrosnąć nam gangster. Przerażające.
Wszystko zaczyna się w dzieciństwie. Jeśli mamy do czynienia z tzw. rodziną dysfunkcyjną, to pojawia się alkohol, przemoc, a czasami nawet molestowanie seksualne. Następnym problemem jest zaniedbywanie dziecka i brak relacji psychologiczno-emocjonalnej. Chodzi o więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem, które musi wiedzieć, że jest kochane. Do tego dochodzi też kwestia monitorowania, czyli interesowania się tym, co dziecko robi poza domem.

brak

Może być również tak, że gangster wychowa się w zamożnej rodzinie?
Tak, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że są czynniki, które wpływają na to bardziej i są takie, które mają mniejsze znaczenie. Dla przykładu: niezwykle istotne jest to monitorowanie, o którym mówiłem i więzi w rodzinie. Ma to nawet większe znaczenie niż to, że mówimy o rodzinie dysfunkcyjnej. Oprócz wymienionych wcześniej czynników bardzo ważna jest również szkoła, ponieważ dziecko funkcjonuje w dwóch środowiskach - dom i okolica oraz właśnie szkoła, w której spędza bardzo dużo czasu. Jeśli jest odrzucone przez inne dzieci, w tym momencie traci poczucie własnej wartości. Uświadamia sobie, że jest nikim. Tymczasem chce być kimś, co jest naturalne. Ludzie powtarzają, że chcą być sobą i nie chcą należeć do żadnej grupy czy organizacji. To bzdura, każdy ma wewnętrzną potrzebę przynależenia.

Co dzieje się z dzieckiem, które zostaje odrzucone?
Dochodzi do kryzysu tożsamości. Dziecko zaczyna zastanawiać się, kim tak naprawdę jest i do której grupy społecznej należy.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Patryk Drabek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.