Pytamy co z tym oceanarium w Kołobrzegu

Czytaj dalej
Fot. Afrykarium
Monika Makos

Pytamy co z tym oceanarium w Kołobrzegu

Monika Makos

Śląska spółka, która jesienią ubiegłego roku namawiała kołobrzeskich radnych do budowy oceanarium, teraz planuje budowę podobnego obiektu w Gdańsku. My pytamy co z Kołobrzegiem?

Śląska spółka w ubiegłym roku na jednej z sesji Rady Miasta w Kołobrzegu namawiała radnych i prezydenta do budowy gigantycznego oceanarium. Teraz planuje podobną inwestycję w Gdańsku.

Trójmiejski projekt taki jak w Kołobrzegu

Premiowy Fundusz Inwestycyjny Future z Wrocławia wygrało właśnie pierwszy etap konkursu na zagospodarowanie terenów w okolicy stadionu Energa Gdańsk. Budowa oceanarium, kompleksu basenów i hotelu miałaby ruszyć w 2019 roku. Trójmiejski projekt jest niemal identyczny z tym, który został przedstawiony władzom Kołobrzegu.

Co łączy PFI Future z Kołobrzegiem? Jej prezes Marek Nowara w zeszłym roku w imieniu PFI Global namawiał kołobrzeskich radnych i prezydenta do budowy podobnego obiektu w Kołobrzegu, już na samym początku zastrzegając, że firma, którą wtedy reprezentował, rozważa kilka innych lokalizacji na Pomorzu.

Wtedy ośmioro radnych wybrało się nawet do Wrocławia, by zobaczyć funkcjonujące już tam oceanarium, a dokładnie mówiąc afrykarium, które postawiła ta sama spółka. Do dziś jednak miasto nie udzieliło inwestorowi jednoznacznej odpowiedzi. Powołało za to zespół radnych i urzędników, który miał wypracować w tej sprawie wnioski dla prezydenta.

Z tego, co udało nam się dowiedzieć, zespół zgodził się, że Kołobrzeg potrzebuje tego typu inwestycji, ale niekoniecznie na warunkach jakie zaproponowało PFI Global.

Za mały wpływ miasta na finanse...

Przypomnijmy, w celu wybudowania oceanarium miała powstać spółka celowa w której miasto byłoby jednak udziałowcem mniejszościowym. Nie miałoby więc pełnej kontroli nad tym co się w niej dzieje, co nie zmienia faktu, że musiałoby partycypować w kosztach, gdyby inwestycja okazałaby się nierentowna. Jak ta zwłoka działa na wrocławskiego inwestora?

- PFI Global jest wciąż zdeterminowane do realizacji w województwie zachodniopomorskim nowoczesnego obiektu spędzania czasu wolnego - zapewnia dziś Daniel Zieliński, dyrektor ds. PR w PFI Global.

- Czy powstanie on w Kołobrzegu? Tego dzisiaj nie można zapewnić. Przedstawiliśmy naszą ofertę i uwarunkowania władzom miasta i teraz oczekujemy na stosowne odpowiedzi. Wciąż poszukujemy najlepszych terenów pod tę inwestycję w całym województwie. Dlatego do współpracy zapraszamy wszystkie gminy i inwestorów prywatnych, którzy mogą zaproponować sprzedaż odpowiednio atrakcyjnej działki lub chcieliby połączyć siły i zrealizować inwestycję w ramach spółki celowej.

Poproszę protokół z obrad komisji

O komentarz poprosiliśmy też Urząd Miasta w Kołobrzegu. Usłyszeliśmy tylko, że miasto jest zainteresowane budową dużego obiektu rekreacyjnego w mieście. Miasto nie zdradza jednak szczegółów, by nie osłabić swojej pozycji negocjacyjnej. Natomiast nasze prośby o przesłanie kopi protokołu, który powstał po pracach powołanego w tej sprawie zespołu urzędników i radnych, a w którym zawarto wnioski dla prezydenta Kołobrzegu, na razie pozostają bez odpowiedzi.

- Naszym celem jest budowa obiektu „uszytego na miarę”, który będzie uzupełniał ofertę regionu, a jednocześnie stanie się magnesem turystycznym, nową ikoną miasta i silnikiem napędowym lokalnej gospodarki. Tego typu inwestycje planujemy zarówno na pomorzu, śląsku i w innych częściach Polski - słyszymy na koniec.

Monika Makos

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.