Pytanie do Jerzego Stuhra. Wesołe wyskakiwanie „sroce spod ogona”

Czytaj dalej
Jerzy Stuhr

Pytanie do Jerzego Stuhra. Wesołe wyskakiwanie „sroce spod ogona”

Jerzy Stuhr

Każdy musi mieć swoich mistrzów, autorytety, bo wtedy widać jakąś kulturową ciągłość. Jak to się stało, że od kilku lat jedna jedyna partia potrafi tak skutecznie rozwalać przeszłość, potępiać naturalne wartości, ośmielać lizusów, którzy „w nosie mają 60 profesorów”, stających w obronie prawa? Jak to się stało, że normalni ludzie się na to zgadzają?

To jest jakąś tajemnicą naszego obecnego stanu ducha. Przynajmniej niektórych z nas. Jak pracowałem długo za granicą, to zawsze miałem jedno kryterium w formowaniu różnych pomysłów: co by powiedział na to, co wyreżyserowałem ze studentami, co zagrałem w teatrze, czy w filmie… profesor Wyka, czy ukochana pani profesor Dłuska z polonistyki. Jakby zareagował Konrad Swinarski, Andrzej Wajda, albo Jerzy Jarocki ? Co by oni powiedzieli o mojej pracy?

Gdziekolwiek byłem, to pytałem sam siebie, co by powiedzieli oni, tu w Krakowie? Co powiedzą na to moje dzieci, jak dorosną? Jakby moja żona to odebrała? A matka? Ojciec? Dla mnie zawsze odniesieniem moralnym były autorytety: rodzinne, życiowe, zawodowe. Zawsze! I to nieważne, że się coś mojego będzie podobać w Argentynie, czy na innym „końcu świata”, do którego docierałem z teatrem, czy z filmem. Ważne, co „w domu”. Bo przecież od nich czerpałem wartości, zasady, kulturę.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.