Szymon Spandowski

Radni zajmą się w czwartek ulgami związanymi z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Czwartkowa sesja rady miasta rozpocznie się o godz. 10. Będzie transmitowana na stronie Urzędu Miasta Fot. Grzegorz Olkowski Czwartkowa sesja rady miasta rozpocznie się o godz. 10. Będzie transmitowana na stronie Urzędu Miasta
Szymon Spandowski

Prezydent Torunia proponuje 80 procent zniżki w tym roku i o 10 procent mniej w każdym następnym. Propozycję muszą jeszcze zaakceptować radni.

257 budynków wielorodzinnych z niemal pięcioma tysiącami lokali oraz 327 domów jednorodzinnych - tylu toruńskich nieruchomości, czy raczej zajmowanych przez nie gruntów, dotyczyć będą zmiany w przepisach o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Zmiany te wymusza uchwała przyjęta przez Sejm w lipcu ubiegłego roku.

- Stanowi ona, że te nieruchomości, na których znajdują się budynki jedno-, bądź wielorodzinne, z mocy prawa od 1 stycznia 2019 roku przestają być w wieczystym użytkowaniu podmiotu bądź osoby, która dysponuje tą nieruchomością, a staje się jego własnością - mówi prezydent Michał Zaleski.

Ustawa nakłada na nowych właścicieli, dotychczasowych użytkowników wieczystych, obowiązek ponoszenia opłat przekształceniowych. Nowy właściciel będzie musiał przez 20 lat płacić co roku tyle, ile przed zmianami przepisów płacił rocznie za użytkowanie wieczyste. Ustawa daje jednak również możliwość uregulowania tych opłat jednorazowo, z bonifikatą. Na najbliższym posiedzeniu radni zajmą się uchwałą ustalającą wysokość tej bonifikaty. Prezydent proponuje, aby w pierwszym roku wynosiła ona 80 procent, a później w każdym kolejnym roku zmniejszała się o 10 procent.

Oznacza to, że jeżeli za użytkowanie wieczyste ktoś płacił do tej pory na przykład 120 złotych, to może te opłaty wnosić dalej, przez 20 lat, ale może również pozbyć się tego ciężaru za jednym zamachem. 120 razy 20 daje 2400 złotych, lecz dzięki 80-procentowej bonifikacie (o ile zgodzą się na nią radni), zapłacić będzie trzeba 480 złotych. W kolejnych latach koszty staną się większe, ponieważ - jak już wspominaliśmy - bonifikata ma z każdym rokiem maleć o 10 procent, a poza tym będzie trzeba wnieść opłaty roczne.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.