Grażyna Antoniewicz

Rak szlachetny jest w Polsce gatunkiem krytycznie zagrożonym. Czy wkrótce zniknie?

Rak szlachetny jest w Polsce gatunkiem krytycznie zagrożonym. Czy wkrótce zniknie? Fot. Wikipedia domena publiczna
Grażyna Antoniewicz

Rak szlachetny jest największym skorupiakiem zasiedlającym nasze wody, dożywa do ponad 20 lat. Niegdyś tak licznie występował w naszych rzekach, że obok Rosji, Polska była najbardziej zasobnym w raki krajem Europy.

Jeszcze po drugiej wojnie światowej stanowił cenne źródło białka, a także dewiz. Przy braku źródeł zbytu dochodziło do sytuacji, że odłowione raki wywożono na pola, gdzie je palono, a popiół służył jako nawóz. Narzędzia do połowu raków od stuleci ulegały niewielkim modyfikacjom. W jeziorach stosowano pułapki z przynętą - tzw. bucze. W rzekach sposobem amatorskim były tzw. krążki lub kaczorki. Na odłowy raków nie obowiązywały żadne pozwolenia.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Antoniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.