Najpierw był zachwyt nad tym, jak okazyjnie udało mu się kupić mieszkanie w podkrakowskiej wsi. Potem przez blisko pół roku, ilekroć go spotkałem, słyszałem wykład o wyższości życia pod Krakowem nad dogorywaniem w komorze gazowej, czyli w mieście....
Urzędnicy magistratu chcą wiedzieć, jakie są potrzeby Ukraińców studiujących, pracujących i mieszkających w Krakowie. Dlatego część pytań tegorocznej edycji „Barometru Krakowskiego” skierowana będzie do nich.
W Wołkowyi ludzie po zmroku nie wychodzą z domów, rodzice odprowadzają dzieci na lekcje do szkoły, przydomowe psy zaczęły znikać. We wsi pojawiły się wilki.
W Nowohuckim Centrum Kultury trwają przygotowania do otwarcia nowej stałej ekspozycji. Będzie to wystawa prac Jerzego Dudy-Gracza. Po latach zabiegów ze strony rodziny pojawi się miejsce, gdzie będzie można poznać dorobek artysty. Co ciekawe,...
Trwają starania, by polonez, czyli jeden z najbardziej znanych tańców narodowych, był kolejnym po szopkarstwie wpisem na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.
Lawiny nie schodzą tylko w Tatrach - mówi Sebastian Fijak, przewodnik górski, organizator szkoleń lawinowych, założyciel szkoły górskiej lawiny.com.
Marcin Kowalik mówi, że malowanie to jedyne, co potrafi robić. Swoją pasję do farb i pędzli postanowił połączyć z pomaganiem innym i od pięciu lat tworzy wyjątkowe obrazy w pigułce, których współautorami są mali pacjenci szpitali.
Osoby z zespołem Pradera-Williego nigdy nie uwolnią się od uczucia głodu. Będzie im towarzyszył zawsze, niezależnie od tego, ile zjedzą. Medycyna zna przypadki, kiedy z przejedzenia chorym pękały żołądki.
Miłość. Byli pierwszą parą spoza Ameryki Południowej, która przyrzekła sobie miłość w kościele w Monagrillo. Historia przypadków Martyny i Jakuba Włochów z Trzebini.
Do 7 grudnia 2012 r. dobrze się działo w Spółdzielni Mieszkaniowej Pracowników Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Państwowych Zakładów Lotniczych w Krakowie. Jednak tego dnia wybuchła nielicha afera, gdy komornik zajął z konta 44 tys. zł za...
Co najbardziej zdrożało w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat? Masło i… węgiel. Ten ostatni przestaje być najtańszym źródłem ciepła.
Nad katolickim Krakowem górują dwa pogańskie kopce: Kraka i Wandy. Oba powstały w VI wieku. Wzajemne usytuowanie tych ogromnych ziemnych budowli jest nieprzypadkowe. Właśnie dziś, 6 lutego, obserwator na kopcu Wandy zobaczy zachód Słońca dokładnie...
Dzięki nowym przepisom osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania, uzyskają prawo do otrzymania świadczenia. Rodzicielskie świadczenia mają być wypłacane od marca.
Kontrowersje. Sprzeciw wobec pomysłu miasta dotyczącego łączenia galerii Bunkier Sztuki i MOCAK-u zatacza coraz szersze kręgi. Protest ogłosiły zarząd okręgu ZPAP i ASP.
Po długiej chorobie zmarł Mirosław Koźmin, wieloletni dziennikarz kryminalny „Gazety Krakowskiej” (1986-1995), a później „Super Expressu”, współpracownik magazynu „Reporter”. Miał zaledwie 57 lat. Wspominają go koledzy po fachu.
Literatura. Systematycznie kurczy się rynek księgarń. Ich funkcję w wielu małych miejscowościach zaczęła przejmować Poczta Polska
- Kochani, przyjaciele, nasza „Święta Góra” czeka! - tak Karolina Sołowow i Rafał Sonik już teraz zapraszają na tradycyjne, dwunaste spotkanie na Kasprowym Wierchu. Odbędzie się ono jak zwykle w niedzielę, 5 maja.
Sąd tak opisał Piotrka: sprawca niebezpieczny, zdemoralizowany, posługujący się wypaczonym systemem wartości, w którym życie człowieka nic nie znaczy, niepodatny na resocjalizację. Stąd kara eliminacyjna: 25 lat odsiadki.
W branży usług dla biznesu i IT pracuje w Krakowie już 76 tysięcy osób. To dwa razy tyle, co w najpotężniejszej firmie w historii miasta - Hucie im. Lenina w szczycie jej „potęgi”, czyli w połowie lat 70.
Zakaz handlu w niedziele miał m.in. poprawić sytuację małych sklepów rodzinnych. Politycy PiS podkreślali, że za rządów PO-PSL (2008-2015) upadło blisko 30 tys. sklepów. Teraz okazuje się, że tyle samo zlikwidowano w ciągu ostatnich 3 lat.
Dzisiaj przechodząc ulicą Piekarską, za nos wodzi nas zapach świeżego pieczywa. Niewielu gorliczan pamięta, że budynek obecnej piekarni był kiedyś domem modlitwy dla żydowskiej społeczności naszego miasta.
Spośród ponad 2 tysięcy dzieci, stających do konkursu w programie „The Voice Kids 2”, to 11-letnia Natalia Tylek dostała się do etapu, który emitowany jest w telewizji. Małopolanka śpiewaniu podporządkowała całe życie. - To dla mnie ważne, daje...
Choć dzisiaj obok siebie w Gorlickiem żyją, pracują i modlą się rzymo i grekokatolicy, nie zawsze tak było. Przez lata pod skrzydłami tych pierwszych chronili się ci, których państwo zmusiło do zejścia do podziemia.
Gospodarka. Hossa kończy się i świat, w tym Europę, czeka spowolnienie - przewidują eksperci. Produkcja w Unii spadła o 2,2 proc., w Niemczech - aż o 4,7 proc. W Polsce wzrosła o 5 proc., a w Małopolsce nawet o ponad 7 proc., ale...
Szpital w Prokocimiu poprowadzi protonoterapię jeszcze przez trzy miesiące. Nie wiadomo, kto zajmie się maluchami później.
Jubileusz. Krakowskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona, którego inicjatorką powstania była prof. Anna Krygowska-Wajs z Kliniki Neurologii UJ CM, obchodzi 20-lecie. O tym, jaką rolę odgrywa Stowarzyszenie w ich chorobie i życiu,...
Wyjścia na wolność boją się często bardziej niż odsiadki. W Nowej Hucie znajdują tymczasowy dom. W powietrzu unosi się zapach placków ziemniaczanych. Na oleju skwierczą kotlety. Siadam i niemal natychmiast ląduje przede mną kubek herbaty.
Kontrowersje. Krakowska Willa Decjusza będzie zajmowała się dziedzictwem kulturowym. A to znaczy, że tradycja tego miejsca nie zostanie zaprzepaszczona po zmianie właściciela.
W miniony poniedziałek minęła ważna rocznica: Technika fotograficzna ukończyła dokładnie 180 lat!
W tym roku mija 80. rocznica kampanii wrześniowej. Choć Polska, słabsza od swoich przeciwników i pozbawiona wsparcia sojuszników, nie mogła z tego starcia wyjść zwycięsko, to jednak wielokrotnie polscy żołnierze dawali dowody bohaterstwa,...
Inwestycje. Plan oddania do użytku w całym kraju blisko 490 km nowych tras szybkiego ruchu może zniweczyć pogoda i rosnące ceny. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest gotowa na niewielkie ustępstwa wobec wykonawców.
Muzyka. - Najlepiej tworzy się wtedy, kiedy na sztuce można zarabiać - mówią organizatorzy projektu „Tak brzmi miasto: Inkubator!” i zapraszają muzyków na biznesowe warsztaty.
To jest Adam. Adam ma 28 lat i nową pracę. Adam ogarnia Twittera, więc został wiceministrem cyfryzacji. Wielu chce być jak Adam. Jak Adam to robi?
34,1 procent emerytów oraz 24,1 proc. rencistów przyznaje, że korzysta z prywatnego leczenia. Tak wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego.
Magazyn biznesowy „Forbes” umieścił go na prestiżowej liście „30 przed 30”, oceniając, że jest na prostej drodze, by w przyszłości trafić na listę 100 najbogatszych Polaków. 24-letni Jan Witowski nie skończył jeszcze studiów medycznych, a zdążył...
Rozmowa z dr n. med. Agnieszką Ostachowską-Gąsior z Instytutu Zdrowia Publicznego - Zakład Żywienia Człowieka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum o tym, że zimowa dieta powinna mieć wysoką wartość odżywczą, nie wychładzać i dawać...
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.