Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sylwia Klimczak

Nowy Sącz. Aneta umierała, dostała nowe życie

Aneta miała pielęgniarkę mówiącą po polsku. - Przeszłam też szybki kurs hiszpańskiego - uśmiecha się. Fot. Arch. Anety Hejmej Aneta miała pielęgniarkę mówiącą po polsku. - Przeszłam też szybki kurs hiszpańskiego - uśmiecha się.
Sylwia Klimczak

Były zbiórki, kwesty i imprezy. Było picie soku z pomidora z uśmiechem na twarzy. Było też bose obieganie Nowego Sącza. To wszystko po to, żeby zebrać pieniądze na operację 26 - letniej Sądeczanki, Anety Hejmej.

Kobieta cierpi na bardzo rzadką chorobę: Zespół Arnolda Chiariego. Powoduje ona bardzo złe samopoczucie, omdlenia, a w efekcie prowadzi do przedwczesnej śmierci. Nadzieją okazał się operacja w Barcelonie. Jej koszt oszacowano na 18 800 euro.

- Było mało czasu. O terminie operacji wyznaczonym na wrzesień dowiedziałam się w czerwcu - mówi Aneta Hejmej. Dziś szczęśliwa i spokojna kobieta jest już w domu. U boku swojego męża i córeczki.

Uśmiechnięta, spokojna i szczęśliwa Aneta Hejmej wróciła do domu po operacji w Barcelonie. Swój uśmiech zawdzięcza ludziom dobrego serca, którzy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na jej operację.

- Dziękuję z całego serca. Nie wiem, co innego mogę powiedzieć... Zrobiliście kawał dobrej roboty! Cała moja wdzięczność niech się zamyka w tym prostym słowie: dziękuję... - mówi ze wzruszeniem sądeczanka.

Podstępna choroba

Pierwszy raz zespół Arnolda Chiariego dobitnie dał o sobie znać w 2014 roku.

Aneta była wtedy w ciąży, więc swoje złe samopoczucie zrzucała na możliwą w tym stanie burzę hormonów.

- Po urodzeniu córeczki liczyłam, że objawy ustąpią - wspomina. Niestety, z każdym dniem było coraz gorzej.

- Miarka przebrała się, kiedy tracąc czucie w dłoni, upuściłam kubek z gorącą wodą obok mojej małej córeczki - mówi.

Lekarze zrobili jej badanie rezonansem magnetycznym. - Postawili diagnozę: zespół Arnolda Chiariego, syndrom nerwowo-czaszkowo-kręgowy, chorobę Filum i jedenaście patologicznych zmian w całym kręgosłupie - wylicza kobieta.

Podczas napadów choroby czuje silny ból głowy i kręgosłupa. Jest bardzo trudny do wytrzymania. Do tego utrata równowagi i omdlenia.

Zespół Arnolda Chiariego prowadzi do przedwczesnej śmierci. Aneta Hejmej była przerażona tym, że zostawi swoją córeczkę.

- Nie obchodziłam jeszcze swoich trzydziestych urodzin, a już czuję się jak osiemdziesięcioletnia staruszka - mówiła przed operacją.

Nadzieję na spokojne życie, bez bólu, paniki i ataków znalazła w Hiszpanii. Dokładnie w Instytut Chiari & Siringomielia & Escoliosis w Barcelonie. Tam, po zapoznaniu się z wynikami badań i historią choroby sądeczanki, zapadła decyzja, że zrobią jej operację. Polega ona na przecięciu nici końcowej rdzenia kręgowego. Jej koszt to 18 800 euro.

- Czasu było niewiele. Pod koniec czerwca wyznaczyli mi termin na wrzesień - wspomina 26-latka. Aneta i jej mąż nie mieli tylu pieniędzy. Zwrócili się o pomoc do sądeczan. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, na czele ze Stowarzyszeniem Sursum Corda, w bardzo krótkim czasie udało się zebrać potrzebną sumę.

- Jesteście rodzicami mojego nowego życia! - mówiła do darczyńców wzruszona Aneta Hejmej, śledząc stan konta prowadzonego przez Stowarzyszenie Sursum Corda. W minioną niedzielę pojechała do Barcelony.

Odzyskałam spokój

Po dogłębnych badaniach przeprowadzonych przed operacją Aneta dowiedziała się od lekarzy, że jej choroba postępuje.

- Oprócz choroby Filum, skoliozy i Arnolda Chiariego zaczynała rozwijać się sylingomeria, czyli jamistość rdzenia kręgowego - mówi sądeczanka. We wtorek rano sądeczanka trafiła na stół operacyjny. Wszystko przebiegało bez komplikacji. Odkąd się obudziła, z jej twarzy nie znika uśmiech.

- Czuję się świetnie. Pierwszą rzeczą, którą odczułam od razu, jest rozluźnienie rąk i barków - zauważa Aneta. - Czuję, że moje mięśnie są lżejsze. Jakby ktoś zdjął ze mnie balast, który do tej pory dźwigałam - dodaje.

Wczoraj samodzielnie chodziła po szpitalnej sali. Po południu została wypisana do domu.

- O godz. 21 mam samolot do Polski. Jutro rano obudzę się w swoim domu u boku męża i córeczki - mówiła wczoraj z wielką radością w głosie.

Przez pierwszy miesiąc po operacji Aneta Hejmej musi się oszczędzać. Nie wolno jej nic robić. Na wizytę kontrolną pojedzie do Lublina, gdzie przyjmuje lekarz z akredytacją hiszpańskiego instytutu.

Później czeka ją rehabilitacja.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Krakowskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Krakowskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Krakowskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Sylwia Klimczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.