Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pół miliona złotych rocznie dla premiera? Ile powinniśmy płacić politykom i urzędnikom

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Pół miliona złotych rocznie dla premiera? Ile powinniśmy płacić politykom i urzędnikom

Zbigniew Bartuś

Kontrowersje. Eksperci z Małopolski apelują do polityków o „powtrzymanie histerii” wokół zarobków osób publicznych. Proponują stworzenie jasnej i przejrzystej hierarchii płac: od prezydenta RP i premiera po referenta w najmniejszej gminie. Ich zdaniem nagrody i premie w rządzie powinny w ogóle zniknąć.

Na rozkaz Jarosława Kaczyńskiego, lidera partii rządzącej, ale formalnie niepełniącego ważnej funkcji w państwie, premier i wszyscy ministrowie przekazują otrzymane dopiero co nagrody roczne „na Caritas”. Działacze opozycji objeżdżają Polskę wrzeszcząc na rządzących: „Wstyd, zwróćcie kasę!”. A wszystko za pieniądze podatników.

- To szaleństwo – uważa dr Marcin Kędzierski, dyrektor programowy Centrum Analiz krakowskiego Klubu Jagiellońskiego, czołowego think tanku centroprawicy. Tłumaczy, że nie da się zbudować sprawnego państwa bez kompetentnej administracji, na tyle dobrze wynagradzanej, by nie musiała dorabiać na boku. Dotyczy to zarówno szczytów władzy, jak i tzw. Polski powiatowej.

- Wpadliśmy w absurdalną spiralę licytacji. Słyszę, że urzędnik i polityk dla misji publicznej winien żywić się samym chlebem i wodą. Mówią tak do nas wszystkie siły polityczne, by ukoić rozgrzane emocje gawiedzi. Nic dobrego z tego dla Polski nie wyniknie. Jeśli chcemy, by nasze państwo nie było teoretyczne, musimy ludziom władzy płacić – podkreśla Marcin Kędzierski. Apeluje do polityków, by skończyli z populizmem i w świetle reflektorów stworzyli przejrzystą siatkę płac osób publicznych.

Do tego samego wzywają liderzy organizacji gospodarczych w Małopolsce. Janusz Strzeboński, prowadzący biznesy w Polsce i USA, prezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, zrzeszającego m.in. większość lokalnych izb drobnego biznesu, apeluje, by raz na zawsze ustalić proste, jasne i jawne zasady wynagradzania wszystkich: od prezydenta i premiera po szeregowych urzędników.

Przeczytaj wywiad z Marcinem Kędzierskim i dowiedz się:

 • jak według eksperta powinniśmy płacić politykom, aby nasze państwo nie było tylko teoretyczne? 
 • jakie zdanie o premiach i wynagrodzeniach dla politków mają przedsiębiorcy i organizacje gospodarcze? 
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.