Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tamara Czartoryska, córka Adama Karola, oskarża ojca o "niemoralne zachowanie" w sprawie sprzedaży słynnej kolekcji

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Łukasz Gazur

Tamara Czartoryska, córka Adama Karola, oskarża ojca o "niemoralne zachowanie" w sprawie sprzedaży słynnej kolekcji

Łukasz Gazur

Córka Adama Karola Czartoryskiego, Tamara, twierdzi, że jej ojciec od początku planował pieniądze ze sprzedaży kolekcji (w tym słynnej "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci) przelać na konto zagraniczne. Jej zdaniem wcale nie chciał, by - tak jak deklarował - służyły polskiej kulturze, lecz chciał je wydawać na swoje prywatne potrzeby

Jak już wcześniej informowaliśmy, Tamara Czartoryska, córka Adama Karola, postanowiła wytoczyć ojcu proces o ubezwłasnowolnienie. Chce odsunięcia go od fundacji Le Jour Viendra w Lichtensteinie, na konto której trafiły ok. 90. proc. z ok. 441 mln zł, jaką krakowska Fundacja Czartoryskich otrzymała od rządu polskiego za sprzedaż kolekcji arystokratycznego rodu (m.in. „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci).

Wtedy właśnie Maciej Radziwiłł, obecny prezes Fundacji Czartoryskich i jej likwidator (próbował bezskutecznie rozwiązać fundację, ale krakowski sąd rejestrowy nie przychylił się do tego wniosku uznając, że „nie uzyskał wystarczających dowodów, że organizacja nie ma pieniędzy na koncie), komentował na naszych łamach: – Nieprzyjemnie, że ten konflikt przenosi się też na pole działalności fundacyjnej. Sama Tamara, która wcześniej niezbyt się interesowała fundacją, zajęła się nią dopiero, gdy pojawiły się pieniądze - mówi Maciej Radziwiłł. - Poza tym powinna się zdecydować, czy jest niepoczytalny, bo jednocześnie chce, by różne dokumenty podpisywał. To ma Alzheimera czy nie?

Czytaj więcej:

 • Córka oskarża ojca
 • Niejasne przelewy

 

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Gazur

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.