Rekordowy budżet województwa wielkopolskiego. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?
Tak wysokiego budżetu województwo wielkopolskie jeszcze nie miało. Ponad 1,98 miliarda złotych wydatków i 1,75 miliarda złotych dochodów - tak przedstawia się tegoroczny budżet dla Wielkopolski, który został uchwalony podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
- To jest bardzo inwestycyjny budżet. Ponad 50 procent wydatków będą stanowiły wydatki na inwestycje. To są przede wszystkim wydatki na infrastrukturę, drogi jak np. obwodnicę Gostynia, budowę szpitala dziecięcego w Poznaniu - mówi marszałek Marek Woźniak.
Najwięcej pieniędzy, bo aż ponad 900 mln złotych, w tym roku ma zostać przeznaczone na inwestycje w dziedzinie transportu, jak np. budowa nowych dróg czy zakup nowego taboru kolejowego i autobusowego.
- Transport stanowi prawie połowę budżetu. Z jednej strony chodzi o transport publiczny, czyli np. kolej, ale drugi bardzo ważny element to inwestycje drogowe
- komentuje wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
Kolejną istotną kwestią w tegorocznym budżecie jest ochrona zdrowia, na którą ma zostać przeznaczone ponad 380 mln złotych. Spora część, bo aż 228 mln, z tej kwoty to wydatki na budowę szpitala dziecięcego w Poznaniu.
Duże pieniądze mają zostać przeznaczone także na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Łącznie w grę wchodzi 146 mln złotych, które zostaną podzielone na teatry, muzea, biblioteki, filharmonie czy centra kultury i sztuki. Ponad 100 mln złotych ma zostać też przeznaczone na oświatę i wychowanie.
Tegoroczny budżet będzie rekordowo wysoki.
- To efekt wsparcia unijnego i wielkiego frontu robót inwestycyjnych. Mam nadzieję, że wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane, bo wiemy, że rynek jest jednak trudny i nie wszystkie przetargi się udaje rozstrzygnąć
- mówi marszałek Marek Woźniak.
Wiele jednak wskazuje na to, że wydatki w kolejnych latach będą już mniejsze. W poniedziałek uchwalono także Wieloletnią Prognozę Finansową, która zakłada, że wydatki w 2020 roku wyniosą 1,54 mld złotych (dochód 1,44 mld), w 2021 - 1,21 mld zł (do hodowli 1,18 mld), zaś już w 2022 roku mogłaby wystąpić nadwyżka budżetowa. Wtedy to wydatki są prognozowane na kwotę 974 mln złotych zaś dochody na kwotę 1,04 mld zł.
- Wysokość budżetu w dużej mierze jest zależna od wysokości środków unijnych, a te od 2020 roku będą już niższe
- wyjaśnia Wojciech Jankowiak.