Remont w Grudziądzu bez dotacji. Wniosek w ogonie

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Przemysław Decker

Remont w Grudziądzu bez dotacji. Wniosek w ogonie

Przemysław Decker

Urzędnicy na przebudowę ul. Kalinkowej w Grudziądzu z budżetu państwa chcieli pozyskać ok. 1,5 mln zł, ale na razie się nie udało.

Wniosek zgłoszony przez Zarząd Dróg Miejskich do programu, który zastąpił tzw. „schetynówki”, znalazł się na ostatnim miejscu rankingu opublikowanego przez wojewodę. Co prawda, lista jest wstępna, ale...

- Nie przewiduję, aby zaszły na niej radykalne zmiany. Wszystkie wnioski oceniała niezależna komisja konkursowa - mówi Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody.

Wnioskowi ZDM komisja przyznała tylko 10 punktów, zwycięskie samorządy dostały aż do 32! Co poszło nie tak? - W tym momencie trudno powiedzieć. Jeszcze raz przeanalizujemy punktację i być może złożymy zastrzeżenia do wstępnej listy rankingowej - mówi Jarosław Murgała, zastępca dyrektora ZDM.

Liczy, że po przetargach w innych samorządach, w puli programu zostaną oszczędności i ostatecznie do Grudziądza trafią pieniądze. - W poprzednich latach właśnie tak było - dodaje Jarosław Murgała.

Teraz będzie o to bardzo trudno. Dlaczego? Ponieważ w puli na drogi powiatowe (do nich należy ulica Kalinkowa) do podziału jest tylko ok. 24 mln zł, a wyżej w rankingu od Grudziądza jest aż 25 samorządów. Łączna wartość dofinansowania, o które aplikują, wynosi ok. 48 mln zł.

Przebudowa ul. Kalinkowej ma ruszyć w 2016 r. Tę inwestycję zapisano w projekcie budżetu. Zostanie zrealizowana także wówczas, gdy nie otrzymamy dotacji z budżetu państwa? - Będziemy to konsultować z panem prezydentem - odpowiada Jarosław Murgała.

Innej opcji nie wyobraża sobie radny Platformy Michał Czepek, który od lat lobbuje na rzecz przebudowy Kalinkowej: - To bardzo ważna ulica.

Łukasz Kowarowski, radny SLD : - Inwestycja jest potrzebna. Szkoda, że miasto będzie musiało sfinansować ją samo. Z dyrektorem Murgałą mogę się założyć o kolację, że pieniędzy z budżetu państwa nie dostaniemy.

Z zestawienia wojewody wynika, że powiat ziemski otrzyma 3 mln zł na dokończenie przebudowy drogi Mniszek-Chełmno. Gmina Grudziądz może liczyć na ok. 980 tys. zł (remont drogi Mały Rudnik-Szynych). Łasin ma szansę otrzymać ponad mln zł na przebudowę ul. Konarskiego i Sportowej.

Przemysław Decker

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.