Reumatyzmu nie wyleczymy, ale można z nim żyć

Czytaj dalej
Katarzyna Kojzar

Reumatyzmu nie wyleczymy, ale można z nim żyć

Katarzyna Kojzar

Literka „R” - czyli reumatyzm. To ogólna nazwa schorzeń polegających na pojawianiu się zmian w tkance łącznej, np. w stawach Jest to zazwyczaj choroba osób starszych, ale zdarzają się przypadki reumatyzmu u młodych. Niestety, nie da się go wyleczyć, ale można żyć z nim normalnie

Obrzęk, ból, zaczerwienienia, sztywność stawów - to tylko niektóre z sygnałów, które mogą oznaczać chorobę reumatyczną.

Jak się okazuje, mogą na nią cierpieć nie tylko seniorzy, jak się powszechnie uważa, ale także ludzie młodzi - nawet dzieci. Lekarze podkreślają, że wiek przy reumatyzmie nie ma wielkiego znaczenia.

Tajemnicą są także przyczyny powstawania reumatyzmu. Do końca nie wiadomo, jak dochodzi do zachorowania, ale jest pewne, że ma podłoże autoimmunologiczne. To znaczy, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki, co doprowadza do przewlekłego stanu zapalnego. Tak samo powstaje np. toczeń.

Reumatyzm objawia się bólem, ale także sztywnieniem, zaczerwieniem oraz trudnością w poruszaniu się. Jest to grupa chorób autoimmunologicznych

Szacuje się, że w Polsce choruje około 7 mln osób. Choroba dotyka przede wszystkim kobiety - to aż 70 proc. wszystkich przypadków. Istnieją także wyliczenia mówiące, że 1/3 wszystkich rent przyznano właśnie z tego powodu. Niestety, na obecnym etapie rozwoju medycyny nie jesteśmy w stanie wyleczyć reumatyzmu.

Czym jest reumatyzm?

Tak naprawdę hasłem „reumatyzm” określa się ponad 100 jednostek chorobowych.

Chodzi o te związane ze stawami, ale tak naprawdę obejmują one także problemy tkanek okołostawowych, kręgosłupa, mięśni. Do chorób reumatycznych zaliczamy schorzenia, które są przewlekłe, postępujące, upośledzają sprawność i niejednokrotnie doprowadzają do kalectwa.

Najczęściej pacjenci cierpią z powodu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów obwodowych. Istnieją jednak schorzenia, które są groźniejsze w skutkach. To między innymi: zapalne narządu ruchu, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenia stawów czy choroby układu tkanki łącznej, w których zajęte są również inne narządy wewnętrzne.

Jak się objawia?

Pierwszą rzeczą, która powinna nas zaniepokoić, jest ból niejasnego pochodzenia. Kiedy wiemy, że nie ulegliśmy żadnemu wypadkowi, nie mamy urazu, a jednak ból nie ustępuje.

Kolejną niepokojącą rzeczą jest obrzęk. Pacjent powinien wtedy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zrobi wstępne badania i zdecyduje, czy stan kwalifikuje go do konsultacji ze specjalistą.

Innymi objawami jest sztywnienie, zaczerwienienia, trudność w wykonywaniu ruchów.

Lokalizacja bólów reumatycznych i obrzęków pomaga w prawidłowym rozpoznaniu choroby. Na przykład jeżeli symptomy mają związek z drobnymi stawami, wszystko wskazuje na ich reumatoidalne zapalenie.

Bóle stawów kręgosłupa i obręczy biodrowej to typowe objawy dla zesztywniającego zapalenia kręgosłupa. Zespół Reitera można podejrzewać u pacjentów z zapaleniem skóry. U takich osób obecne są również zapalne zmiany w tęczówce i rogówce oka, oraz ropne zapalenie cewki moczowej.

Jak to leczyć?

Wszystko zależy od choroby i od przyczyny dolegliwości - czy objawy wynikają z przeciążenia, z choroby zwyrodnieniowej czy z procesu zapalnego stawów, a może objawy stawowo-mięśniowe występują w przebiegu innych schorzeń.

Reumatyzm można leczyć farmakologicznie (lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi) oraz niefarmakologicznie, np. przez rehabilitację czy fizykoterapię.

Katarzyna Kojzar

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Sylwia Dymowska

Ho

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.