Rodzina szuka 15-letniej Natalii

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Krystyna Trzupek

Rodzina szuka 15-letniej Natalii

Krystyna Trzupek

Nastolatka uciekła 19 sierpnia z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla dziewcząt w Leśnicy.

Na portalu społecznościowym pojawił się rozpaczliwy wpis Doroty Kaczmarczyk z Limanowej, która prosi o pomoc w poszukiwaniu jej 15-letniej córki - Natalki. Nastolatka 19 sierpnia uciekła z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Leśnicy.

- Byłam w szpitalu w Krakowie. Natalka do mnie przyjechała. Mówiła, że uciekła z ośrodka i że chce ze mną wrócić do domu. Zgodziłam się. Na przystanku w Nowym Sączu poszła do ubikacji i ślad po niej zaginął - opowiada matka dziewczyny.

Kobieta podejrzewa, że 15-latka jest w towarzystwie dilera narkotyków. - To on ma na nią taki zły wpływ - załamuje ręce.

Jeśli ktoś widział zaginioną Natalię, proszony jest o informację.

Dziewczyna od 1 sierpnia 2016 przebywała w Młodzieżowym Ośrodku w Radzionkowie. Trafiła tam z powodów problemów wychowawczych. Po kilku ucieczkach, w czerwcu została przeniesiona do nowej placówki w Leśnicy. Z niej też uciekała.

- Pierwszy raz zniknęła 22 lipca. Nasi pracownicy odebrali ją 2 sierpnia z policyjnej izby dziecka w Krakowie - mówi Joanna Gągalska, kierownik Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. - Okres wakacyjny to pora, kiedy dziewczyny wyjeżdżają na przepustki do domów. W tym czasie często także uciekają z ośrodka - dodaje.

MOW w Leśnicy jest ośrodkiem półotwartym.

- Nie ma tutaj krat w oknach, dziewczyny swobodnie przechodzą na posiłki do innego budynku, jest mnóstwo okazji do ucieczek - zauważa pani Joanna.

Rolą ośrodka jest przygotowanie nieletnich do powrotu do ich środowisk, po tym jak pokonają problemy np. z narkotykami czy agresją. Najważniejsza jest przy tym chęć współpracy z ich strony.

- W opinii wychowawców Natalka jest bardzo zaradna, ale ma problem z adaptacją w placówce - zauważa Joanna Gągalska.

Jeśli 15-latka nie znajdzie się do 30 dni od powiadomienia sądu o ucieczce, zostanie skreślona z listy wychowanków i przeniesiona do innej placówki.

- Sprawdzamy miejsca, w których, według matki, może przebywać dziewczyna - mówi mł. asp. Jolanta Mól z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej.

Krystyna Trzupek

Krystyna Trzupek – Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, diagnozy i terapii pedagogicznej i historii. Dziennikarka i felietonistka ,,Gazety Krakowskiej". Moją pasją jest fotografia i umiejętność ,,czytania między wierszami". Prywatnie jesieniara, uzależniona od aromatu świeżej kawy. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.