Roland Semik zaprasza na spacer pojednania w Słubicach

Czytaj dalej
Fot. Mat. prywatne
Aleksandra Szymańska

Roland Semik zaprasza na spacer pojednania w Słubicach

Aleksandra Szymańska

Parę słów o historii, potem symboliczny znicz, chwila zadumy – taki będzie jubileuszowy słubicko – frankfurcki spacer pojednania.

Roland Semik, znawca historii miasta i społeczny opiekun zabytków, zaprasza na piąty spacer pojednania:
We wtorek 1 listopada uczestnicy wyjątkowego dwujęzycznego polsko-niemieckiego spaceru spotkają się przed kościołem NMP Królowej Polski przy ul. 1 Maja.

Wśród punktów programu znalazło się m.in. wysłuchanie historii cmentarza komunalnego, począwszy od jego założenia w 1814 r., zapalenie symbolicznych zniczy pod dwujęzyczną tablicą pamiątkową poświęconą mieszkańcom przedwojennych Słubic oraz przy grobie siedmiu nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego.

Podobnie jak w zeszłym roku przewidziany jest udział słubickich harcerzy, którzy opowiedzą krótko o tradycjach polskiego ruchu harcerskiego oraz o wkładzie harcerzy w ochronę grobów na terenie całego kraju oraz na dawnych Kresach Wschodnich. Tegoroczną nowością będzie udział Katolickiego Centrum Studenckiego i jego koordynatora ks. Rafała Mocnego.

Roland Semik przypomina historię przedwojennego lapidarium na słubickim cmentarzu. Jak pisze, powstało ono dzięki zapałowi i finansowemu wsparciu kilku społeczników:
W okolicach dwujęzycznej tablicy pamiątkowej, odsłoniętej na cmentarzu w 2011 r., sukcesywnie pojawiają się kolejne tablice nagrobne, które wznosiły się w tym miejscu jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Pod tablicą pojawiają się znicze, świeże kwiaty i kartki z nazwiskami pochowanych tu przed 1945 r.

W 2012 r. wsparcia całemu przedsięwzięciu udzielili też słubiccy strażacy - z lasku koło strefy ekonomicznej wróciły wywiezione w latach 80. tablice mieszkającego przy ul. Jedności Robotniczej wicedyrektora warsztatów szkolnych Wilhelma Böhmego, dyrektora ubezpieczalni Paula Büschela czy nauczyciela Arthura Kocha.
W 2013 r. pozyskano nagrobki m.in. Franza Collatha, czyli właściciela fabryki broni myśliwskiej w okolicach dzisiejszego sklepu Biedronka przy ul. Kościuszki.

W zeszłym roku w słubickim lapidarium przybyło osiem kolejnych kamieni, z czego pięć odkrytych zostało na brzegu wówczas rekordowo niskiej Odry. Jeden z odnalezionych w wodzie poniemieckich kamieni pochodzi z 1858 r., co czyni go najstarszym spośród wszystkich dotąd zgromadzonych w słubickim lapidarium.

Ostatnio do zbiorów dołączyło 40 kolejnych nagrobków, m.in. z 1867, 1910, 1927 i 1936 r. Wszystkie będzie można zobaczyć 1 listopada.

I spacer pojednania i wzajemnego szacunku, z komentarzem historycznym w obu językach, odbył się cztery lata temu. Od tamtej pory spacery są co roku.

Nie przegapcie

W czwartek 27 października o 13.00 akcja uczniów Gimnazjum nr 2 pod opieką Luizy Perlikiewicz - Wanago, harcerzy Hufca ZHP Słubice oraz społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego Rolanda Semika. Zbiórka przed dolną bramą cmentarza komunalnego. Organizatorzy zapewniają rękawiczki, szczotki, ściereczki oraz worki na śmieci i liście. Akcję wspiera Fundacja na rzecz Collegium Polonicum w ramach Koalicji na rzecz czystych Słubic.

Wspólny spacer V jubileuszowy spacer pojednania i wzajemnego szacunku we wtorek 1 listopada o 16.00. Zbiórka przed kościołem NMP Królowej Polski przy ul. 1 Maja 31. Chętni powinni się zaopatrzyć w latarki, o 18.00 - już tradycyjnie - na cmentarzu będzie można posłuchać chóru kameralnego Adoramus.

Aleksandra Szymańska

Czasem trzeba kogoś wkurzyć, czasem udaje się z kogoś wykrzesać coś dobrego - za to lubię moją pracę w Gazecie Lubuskiej.


Piszę, o tych, którzy robią coś niezwykłego. O tych, którzy potrzebują pomocy. O tych, którzy mają coś do powiedzenia. Kultura, sprawy społeczne, zdrowie - to "działki", które są mi najbliższe. W Gorzowie, ale nie tylko.


Wydawca print


To dziś moje główne zajęcie - w wybrane dni tygodnia przygotowuję wydania papierowej Gazety Lubuskiej, które - mam nadzieję - trafiają do Waszych rąk. W te dni liczy się tylko... deadline!


Gdy nie jestem wydawcą, sięgam po... pióro (no dobrze, laptop), wtedy najchętniej piszę:  • o ludziach


Karolina Sojka z Gorzowa po operacji zmniejszenia żołądka schudła prawie 70 kg!


Profesor Eugeniusz Murawski ma 90 lat i operuje. To najstarszy chirurg w Polsce!


Koronawirus w Lubuskiem: Jak właścicielki małych firm radzą sobie w czasie epidemii?  • o zdrowiu, a raczej ochronie zdrowia


Specjaliści ostrzegają: Koronawirus wcale nie jest mniej groźny dla dzieci, a objawy mogą zmylić lekarzy


Jeden dzień z życia poradni onkologicznej w Gorzowie


Szpital w Gorzowie prowadzi kurs dla urody, ale tak naprawdę to terapia dla zbolałej duszy  • bliska jest mi też kultura


Remont Teatru Osterwy w Gorzowie jak powrót do przeszłości. Co już odkryli konserwatorzy?


Niezwykła historia spektaklu „Trzy razy Piaf” Teatru Osterwy w Gorzowie


Artur Barciś: Trzeba wierzyć w marzenia i starać się je realizować


Tygodnik Naszemiasto.pl


Przez ładnych parę lat pracy w redakcji tygodnik Naszemiasto.pl, a i portal Gorzów Wielkopolski Naszemiasto.plbyły na czele mojej codziennej listy "rzeczy to zrobienia"


Miałam też zaszczyt i przyjemność  (plus stres, nerwy) przygotowywać strony regionalne Gazety Lubuskiej. Zawsze też jednak było pisanie...


Gdyby nie praca w redakcji, to...


... oto jest pytanie! Dziennikarstwo "wymyśliłam" dla siebie zaraz po studiach - ani trochę dziennikarskich. 


W dzieciństwie biegałam z magnetofonem i przeprowadzałam wywiady, chyba więc zawsze czułam bluesa. 


PS Nadal lubię przeprowadzać wywiady


Monika Jaruzelska: Ojciec ma na grobie napis "Żołnierz"


Monika Łangowicz - Klińska z Gorzowa, mama chorej Wiktorii: Tylko nie mówcie, że jestem silna, bo nie wiecie, co czuję


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.