Rośliny do mieszkania
Większość roślin domowych woli miejsca półcieniste lub ze światłem rozproszonym
Nie każda roślina może stać w bezpośrednim słońcu. Nawet rośliny, które kochają słońce mogą ulec poparzeniu, gdy stoją na słonecznym parapecie.
W letnie upały rośliny stojące na słonecznych parapetach (głównie od południa) warto lekko cieniować lub często sprawdzać, czy mocne słońce nie powoduje uszkodzeń. Na szczęście jest sporo roślin, które dobrze czują się w mocno nasłonecznionym pokoju. Są rośliny ozdobne tylko z liści lub kwitnące. Najwygodniej wybrać te o małych wymaganiach, które jednocześnie są atrakcyjne o każdej porze roku.
Silne słońce latem z pewnością najlepiej zniosą kaktusy, które nie potrzebują częstego podlewania. Wybór kaktusów i ich pokrojów jest tak bogaty, że możemy stworzyć ciekawą kompozycje w słonecznym pokoju tylko z tych roślin. Wśród nich znajdziemy także gatunki bardzo efektownie kwitnące. W nasłonecznionych miejscach dobrze czują się także poniższe rośliny.
Juka (Yucca) – łatwa w uprawie roślina przypominająca palmy ze względu na pęki wąskich liści wyrastających z pnia. Juki lubią słoneczne ale także przewiewne miejsca. Podobnie jak juki zastosować możemy też lubiane agawy, które dobrze sprawdzą się w jasnych pomieszczeniach.
Wężownica (Sansevieria) – nazywana też sansewierią należy do najmniej wymagających roślin doniczkowych i jest bardzo popularna. Charakterystyczne, wyprostowane, szablaste liście rozpozna prawie każdy. Odmiany z żółtym obrzeżeniem liści szczególnie lubi pełne słońce oraz suche powietrze (rzadkość wśród roślin domowych). W ciemniejszych miejscach z powodzeniem można uprawiać odmiany o zielonych liściach.
Frizea lśniąca (Vriesea splendens) – ciekawa i odporna roślina tworząca rozetę liści, z wnętrza której wyrasta oryginalny, czerwonawy pęd kwiatostanowy złożony ze ściśle ułożonych przykwiatków (przypomina wyglądem kłos). Pomiędzy nimi od lutego do lipca ukazują się drobne, żółte kwiaty. Liście są ciemnozielone, z brunatnymi poprzecznymi paskami.
Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) – roślina bardzo tolerancyjna, lubi światło rozproszone ale dobrze znosi też bezpośrednie nasłonecznienie. Ciekawe liście są zielone i pokryte białym nalotem, tworzącym poprzeczne pręgi. Wyrastają one z lejkowatej rozety, w którą podlewa się roślinę. Różowy pęd kwiatostanowy wyrasta ze środka rozety, a fioletowe kwiaty właściwe skupione są w wierzchołku kwiatostanu, między różowymi przykwiatkami.
Nolina (Nolina recurvata) – roślina drzewiasta o powolnym wzroście. Efektowny jest kształt łodygi (pnia) – jest ona zaokrąglona, jakby nabrzmiałą u podstawy (tzw. „słoniowa stopa”). Zgrubienie jest bulwą korzeniową, na wierzchołku której wyrasta pęk wąskich, długich liści osiągających nawet metr długości.