Rozpoczął się Europejski Tydzień Szczepień 2021. Szczepienia to skuteczna broń przeciw chorobom zakaźnym

Czytaj dalej
Fot. Fot. Krzysztof Piotrkowski
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Rozpoczął się Europejski Tydzień Szczepień 2021. Szczepienia to skuteczna broń przeciw chorobom zakaźnym

Iwona Kłopocka-Marcjasz

"Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep" - to hasło rozpoczętego w poniedziałek, 26 kwietnia, Europejskiego Tygodnia Szczepień. Celem dorocznej akcji jest utrwalenie w społeczeństwie przekonania, że szczepienia zapobiegają chorobom i chronią życie.

Pandemia COVID-19 przypomniała ludziom, jakie zagrożenie niosą ze sobą choroby zakaźne. Według ekspertów WHO, wyszczepienie większości populacji szczepionkami na COVID-19 może sprawić, że wrócimy do tradycyjnych kontaktów społecznych, spotkań i aktywności.

- Apeluję o masowy udział w szczepieniach przeciwko Covid-19. Musimy poprawić odporność populacji. Jest nadzieja, że skończy się wtedy huśtawka obostrzeń i poluzowań, i wrócimy do normalnego życia. Zadajmy sobie pytanie, czy chcemy dalej żyć w zamknięciu, czy może wolimy jednak wrócić do szkół, na uczelnie i do spotkań z przyjaciółmi. Ja wybieram normalność - mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Zdaniem ekspertów WHO oraz UNICEF, w obliczu pandemii i ograniczonej wydolności systemów ochrony zdrowia, szczepienia przeciwko innym chorobom niż COVID-19 są ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Koronawirus nie ograniczył przecież możliwości zachorowania na inne choroby zakaźne atakujące nasze społeczeństwo od wieków.

- Jeszcze dwa lata temu zadawano mi w gabinecie pytania o celowość szczepienia przeciwko niektórym chorobom, wyrażano wątpliwości, czy są one niebezpieczne lub czy w ogóle jeszcze występują - mówi prof. Wysocki. - Pandemia pokazała, że choroby zakaźne nie są jakąś zamierzchłą historią, która nas na pewno nie dotyczy. Dziś już wszyscy wiedzą, że te choroby były, są i będą. Wiemy, że przez dłuższy czas będziemy wobec nich bezbronni, że mogą zabierać naszych bliskich, przyjaciół, i że będzie dramatyczna walka o szczepienia. Przekonaliśmy się o tym boleśnie.

Każdego roku szczepienia zapobiegają milionom zgonów ludzi na świecie i są uważane za jedną z najskuteczniejszych interwencji medycznych.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.