Rynek 16. Dom Goldklangów, bogatych Żydów oraz ich wyjątkowych lokatorów

Czytaj dalej
Fot. Julia Cialpuk
Łukasz Połomski

Rynek 16. Dom Goldklangów, bogatych Żydów oraz ich wyjątkowych lokatorów

Łukasz Połomski

Neorenesansowa narożna kamienica przy Rynku, jest jednym z najpiękniejszych budynków w Sączu. Kiedyś tętniło użycie. Dzisiaj jest tylko bank, nieczynna kawiarnia, wiele lokali do wynajęcia

Przy sądeckim rynku znajduje się piękna neorenesanoswa kamienica z fasadą rozciągającą się aż do ulicy Pijarskiej.

Dom kojarzony jest z rodziną Goldklangów, jedną z najbardziej wpływowych i najbogatszych rodzin żydowskich w Nowym Sączu. Przez wiele pokoleń ciężką pracą zdobywali fundusze na wzniesienie rodowej siedziby.

Z racji, że był to olbrzymi budynek nosił trzy adresy: Rynek 16, Romanowskiego 1 i Pijarska 22. Część od Pijarskiej, po wielkim pożarze z 1894 r., wyglądała jak parterowy dom, a zaprojektował ją Jędrzej Jenkner.

Jak wynika z dokumentów cała kamienica powstała niewiele później, tu po wspomnianej pożodze. Podstawą budowy były stare fundamenty. W tym czasie znacząco różniła się elewacja od strony ul. Pijarskiej i Rynku, a ujednolicono ją dopiero po przebudowie, według projektu Stanisława Eliasza.

Budynek w stylu neorenesansowym jest jednym z najpiękniejszych jego realizacji architektonicznych, a kamienica stanowi perłę wśród domów sądeckiego rynku. Jako jedyna posiada parter i piętro, gdzie okna objęte są w attykowe obramienia. Od strony Rynku kamienica podzielona jest jakby na trzy ryzality: w dwóch bocznych znajdują się balkony z dwoma oknami, a w środkowym cztery okna. Obramienia w bocznych ryzalitach zawierają półokrągłe wykończenia, odwołujące się do wyglądu parteru. Okna środkowe zawierają trójkątne wykończenie obramienia, z bogato zdobionym gzymsem. Piękna ornamentyka roślinna, która pnie się pod samym dachem, stanowi ukoronowanie całości.

Czytaj więcej:

 • Czy wśród lokatorów Goldklangów znajdziemy wielu znanych ludzi?
 • Jaka była historia budynki, co się w nim znajdowało?
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Połomski

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Roman M

Jako pełne uzupełnienie artykułu przydała by się informacja ile zarabiali tam zatrudnieni pracownicy. Zaznaczam, że pytanie moje nie ma związku z ostatnimi problemami ustawowymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.