Łukasz Winczura

Ryszard Ścigała w Tarnowie mógł wszystko, łapówka strąciła go na dno

O Ryszardzie Ścigale mówiono, że jest człowiekiem w czepku urodzonym. Do historii przejdzie jednak jako pierwszy w dziejach Tarnowa włodarz miasta, skazany Fot. Robert Gąsiorek O Ryszardzie Ścigale mówiono, że jest człowiekiem w czepku urodzonym. Do historii przejdzie jednak jako pierwszy w dziejach Tarnowa włodarz miasta, skazany prawomocnie na karę więzienia
Łukasz Winczura

Zakończył się tarnowski proces stulecia. Były prezydent miasta ma iść na 3 lata do więzienia. Jego odejście w polityczny niebyt oznaczać będzie koniec też Stowarzyszenia Tarnowianie.

Jeszcze w połowie 2013 roku mógł czuć się w Tarnowie niczym koronowany król. Wielu, którym przyszło z nim współpracować narzekało, że jako prezydent zachowywał się momentami niczym azjatycki satrapa, by nie powiedzieć bufon, przeczulony na punkcie własnego wizerunku.

Choć na szczerość zaczęli się zdobywać dopiero po aresztowaniu swego patrona. Z kolei w głosie polityków - niezależnie od opcji - słychać było nutę zazdrości z powodu jego błyskotliwej kariery. Kariery, która runęła z hukiem rankiem 27 września 2013 roku, gdy funkcjonariusze ABW skuli urzędującego prezydenta Tarnowa w kajdanki.

Ostateczny krach nastąpił - nomen omen - 13 listopada 2017 roku około godziny 13, gdy Ryszard Ścigała usłyszał prawomocny, skazujący wyrok za łapówkę. Budowany etapami przez 16 lat wizerunek rozsypał się niczym domek z kart.

Mesjasz Azotów

Jesienią 2001 roku mocno tąpnęło na polskiej scenie politycznej. Rządzący przez wcześniejsze cztery lata AWS w ogóle nie wchodzi do parlamentu, całą pulę zgarnia natomiast SLD. Miotła nowej władzy szybko dociera również do Tarnowa. Krótko po wyborach z posady prezesa Azotów faksem zostaje odwołany Antoni Barwacz, a jego miejsce zajmuje 43-letni Ryszard Ścigała, doktor fizyki, związany z fabryką od 1981 roku. W mieście mówi się, że za jego nominacją stoi Krzysztof Janik.

Czytaj więcej:

 • "Ja Ścigale ufałem, oddając mu serce i duszę. Zawiodłem się". Kto tak uważa?
 • Aresztowanie i proces Ryszarda Ścigały odbił się rykoszetem na jego ugrupowaniu?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Winczura

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Czytelnik

Co złodzieje milczą? nie komentują? Czekam na resztę z tych zasranych partii Rzeczypospolitej. Wszyscy to złodzieje!!!!!!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.