Paweł Chwał

Rzemieślnicy w tarapatach. Pensje i premie z dotacji na szkołę

Franciszek Uszko (w środku) kilka lat temu odebrał Szablę Kilińskiego. Teraz musi tłumaczyć się z dotacji Fot. archiwum szkoły Franciszek Uszko (w środku) kilka lat temu odebrał Szablę Kilińskiego. Teraz musi tłumaczyć się z dotacji
Paweł Chwał

Izba Rzemieślnicza musi zwrócić niemal 400 tys. zł dotacji wraz z odsetkami do kasy urzędu miasta. Kontrola wykazała, że pieniądze wydano np. na pensje i premie, zamiast przeznaczyć na szkołę.

Nieprawidłowości wyszły na jaw podczas kontroli przeprowadzonej w Izbie Rzemieślniczej przez Wydział Audytu i Kontroli tarnowskiego magistratu. W jej trakcie sprawdzano wykorzystanie dotacji przekazanych z budżetu miasta w latach 2011-2013 na prowadzoną przez rzemieślników szkołę przy ul. Dworcowej.

- Badaliśmy przede wszystkim to, czy wykazana przez Izbę liczba uczniów, która stanowi podstawę naliczania dotacji, zgadza się ze stanem rzeczywistym oraz to, czy przekazane przez miasto pieniądze zostały spożytkowane zgodnie z zapisami ustawy o systemie oświaty - wyjaśnia Agnieszka Sobol, dyrektor Wydziału Audytu i Kontroli Urzędu Miasta Tarnowa.

W obu przypadkach wykazano poważne nieprawidłowości. W związku z podaniem zawyżonej liczby uczniów IR zobligowana została do zwrotu blisko 26 tys. zł. To jednak nic w porównaniu z sumą kolejnych 371 tys. zł, wobec której pojawiły się zastrzeżenia, mówiące o wykorzystaniu jej niezgodnie z celem.

Dużą część tej kwoty Izba wydała na inwestycje, a z dotacji pokrywane mogą być jedynie wydatki bieżące. Identyczne uwagi dotyczyły finansowania z publicznych pieniędzy np. usług adwokackich, kosztów utrzymania siedziby Izby czy publikacji.

W dalszej części tekstu:

 • kontrowersyjne wydatki szkoły
 • jak Rzemieślnicy tłumaczą się ze swoich wydatków
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Chwał

Dziennikarzem jestem od ponad 20 lat. Piszę w zasadzie o wszystkim, dlatego można mnie spotkać na co dzień z nieodłącznym aparatem fotograficznym niemal wszędzie. Specjalizuję się w tematyce społecznej, chętnie opisuję problemy, z którymi muszą zmagać się na co dzień nasi Czytelnicy oraz kuriozalne i niezrozumiałe często decyzje, które uprzykrzają im życie. Lubię odkrywać historię miasta i regionu oraz ukazywać piękne i nieodkryte miejsca, których pod Tarnowem jest mnóstwo.  Każdy dzień w tej pracy jest inny i nieprzewidywalny.


Moja dewiza to: "Każdy temat można opisać w ciekawy sposób, trzeba tylko rozmawiać z ludźmi"

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.