Są młodzi, a wiedzą więcej

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Paulina Szymczewska

Są młodzi, a wiedzą więcej

Paulina Szymczewska

Dlaczego nie wolno śmiecić w lesie? Jakie zagrożenie dla ludzi i środowiska niesie powódź i inne klęski żywiołowe? Tego wszystkiego dowiadują się dzieci, które uczestniczą w programie „Jestem mały, wiem więcej”, organizowanym przez małopolski oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a dofinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Program jest skierowany do uczniów klas II i III szkół podstawowych. – Uczymy najmłodszych, jak należy zachowywać się w sytuacjach zagrożenia, takich jak np. pożar czy różne klęski żywiołowe, ale także w codziennym życiu – że trzeba być odpowiedzialnym, dbać o przyrodę i środowisko, w którym żyjemy – wymienia Kazimierz Sady, dyrektor zarządu wykonawczego w małopolskim oddziale wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

„Jestem mały, wiem więcej” to program realizowany od czterech lat. Do tej pory objął już ponad 50 szkół w całej Małopolsce. Polega na tym, że strażacy odwiedzają podstawówki i prowadzą warsztaty dla dzieci, a kończą się one egzaminem, po którym najmłodsi otrzymują certyfikaty, że zdobyli cenną wiedzę i umiejętności. Jakie? To np. umiejętność odpowiedniego reagowania na zagrożenia, wzywania służb ratowniczych, a także udzielania pierwszej pomocy.

– Stanowczo najbardziej podobają się dzieciom zajęcia z pierwszej pomocy – mówi Kazimierz Sady. Podkreśla jednocześnie, że nawet małe dziecko jest w stanie nauczyć się udzielania tej pomocy tak, że będzie potrafiło uratować dorosłego. – Maluchy naprawdę świetnie sobie z tym radzą. Pewna dziewczynka, która uczestniczyła w naszym programie, fachowo udzieliła potem pomocy starszej pani, która zasłabła na przystanku – dodaje.

Bardzo ważnym elementem programu „Jestem mały, wiem więcej” są zagadnienia związane z ekologią. Dzieci zapoznają się ze środowiskiem, w którym żyją, dowiadują się, jakie zagrożenia ekologiczne niosą z sobą różne klęski żywiołowe (jak choćby powódź) itp. Uczą się także odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań na łonie natury – np. tego, że nie wolno śmiecić w lasach, nad rzekami i w innych miejscach, bo to nie tylko szkodzi przyrodzie, ale także może być bardzo niebezpieczne: niepozorna szklana butelka wyrzucona gdzieś w lesie czy na łące może się nagrzać od słońca i w efekcie spowodować groźny pożar, który zniszczy faunę i florę na dużym obszarze.

Szeroką wiedzą nie tylko pożarniczą, ale i z dziedziny ekologii muszą się także wykazać uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, którzy uczestniczą w turnieju wiedzy. To kolejne z przedsięwzięć edukacyjnych, od wielu lat organizowane przez ZOSP RP. Turniej zawsze zaczyna się od szczebla szkolnego. Potem są: gminny, powiatowy i wojewódzki, a na koniec centralny. – Nasze województwo ma się czym pochwalić. Co roku na szczeblu centralnym turnieju mamy finalistów – zwraca uwagę Kazimierz Sady.

A komu turniej nie wystarcza, może uczestniczyć w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Takie obozy ZOSP RP organizuje w każde wakacje. Co roku uczestniczy w nich ok. 300 młodych ludzi w wieku 12–15 lat. Nie tylko zdobywają oni wiedzę i umiejętności z zakresu pożarnictwa, ale także – oczywiście – z dziedziny ekologii: zapoznają się z florą i fauną danego miejsca, uczą się odpowiedzialnego postępowania z przyrodą itp. A trzeci blok tematyczny na każdym obozie to patologia społeczna: młodzi ludzie zapoznają się z zagrożeniami typu narkotyki, alkohol, papierosy i uczą się odpowiedzialnego podejścia do życia.

Za całokształt swych działań na rzecz ochrony środowiska oraz edukacji ekologicznej, czyli za wpajanie dzieciom i młodzieży zasad życia w zgodzie z otaczającą nas przyrodą małopolski oddział ZOSP RP otrzymał w tym roku specjalne wyróżnienie w konkursie ekoLIDERZY, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Kazimierz Sady, dyrektor zarządu wykonawczego w małopolskim oddziale wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP:

Wyróżnienie w konkursie ekoLIDERZY to dla nas ogromny zaszczyt. Bardzo nas cieszy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie dostrzegł działalność Ochotniczych Straży Pożarnych. To pierwsza instytucja, która doceniła naszą pracę. Po raz pierwszy uznano, że to, co robimy – ma sens. To daje nam impuls do dalszej wytężonej pracy. A jak ważna jest ta praca z młodymi ludźmi, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Trzeba w nich zasiać ziarno wiedzy i odpowiedzialności, uświadomić im, że należy chronić środowisko, bo przecież wszyscy w nim żyjemy i z niego korzystamy.

Projekt „Jestem Mały Wiem Więcej - V edycja”
* Koszt projektu: 27 504,00 zł
* Kwota dofinansowania z WFOŚiGW w Krakowie: 24 500,00 zł

Projekt „Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej”
* Koszt projektu: 11 929,72 zł
* Kwota dofinansowania z WFOŚiGW w Krakowie: 4 700,00 zł

Projekt „Obóz Szkoleniowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych”
* Koszt projektu: 409 066,00 zł
* Kwota dofinansowania z WFOŚiGW w Krakowie: 70 000,00 zł

Paulina Szymczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.