Są turyści, są podróżnicy i są wreszcie - odkrywcy

Czytaj dalej
Julia Kalęba

Są turyści, są podróżnicy i są wreszcie - odkrywcy

Julia Kalęba

O pasji poznawania opowiada Jerzy Majcherczyk, który odkrył najgłębszy kanion na Ziemi. Mówi, że wśród Polaków było wielu odkrywców i, że nie powinniśmy o nich zapomnieć. Polacy, podróżnicy, zesłańcy, inżynierowie, w swoim kraju niedoceniani, stawali się bohaterami innych narodów. Czy powstanie poświęcony im Instytut Pamięci Polskich Odkrywców?

Zwrócił się pan właśnie, w imieniu wielu znanych podróżników i odkrywców - żeby tylko wspomnieć Marka Kamińskiego czy prof. Zdzisława Ryna - do premier Beaty Szydło z inicjatywą powołania do życia Instytutu Pamięci Polskich Odkrywców. Zapytam wprost: po co?

Bo nie zdajemy sobie sprawy z ogromu dziedzictwa, jakie zostawili nasi rodacy na świecie. Naszą powinnością powinno być zachowanie pamięci m.in. o zesłańcach i emigrantach, którzy odkrywali i badali oraz zagospodarowywali wiele dziewiczych obszarów na ziemi. Są naszym powodem do dumy. Tyle że w ojczyźnie są tak mało znani. Polska nie była mocarstwem kolonialnym, a polskie nazwy geograficzne można znaleźć na całym świecie. Słyszeliśmy o Górze Kościuszki - napisałem do pani premier - ale kto potrafi zlokalizować Szczyt Polaków czy Wyspę Zaremby?

Przyznam, że ja nie potrafię.

Szczyt Polaków to najwyższa góra na świecie, nosząca „narodową” nazwę. Leży na Spitsbergenie na południe od Lodowca Polaków. A Dionizy Zaremba to pośrednik, który sprzedał rosyjską Alaskę Stanom Zjednoczonym.

To Polacy założyli chińskie miasto Harbin, zbudowali kolej tranandyjską w Peru. Dwóch naszych rodaków było królami Madagaskaru. To Henryk Arctowski i Antoni Dobrowolski pierwsi opisali Antarktydę. Geograficznych i cywilizacyjnych osiągnięć Polaków jest znacznie więcej. Polscy podróżnicy, odkrywcy, inżynierowie, konstruktorzy, niedoceniani w kraju, stali się na świecie bohaterami i prawdziwymi autorytetami. Zasługują na to, żeby przywrócić pamięć o nich. Powinniśmy być z nich dumni. W ramach proponowanego Instytutu chcielibyśmy gromadzić informacje o dokonanich Polaków za granicą, pamiątki, wydawać książki, filmy dokumentalne, także fabularne.

W dalszej części tekstu:

 • czy nasza planeta może jeszcze zaskoczyć?
 • jaka jest różnica w podróżowaniu i odrywakniu?
 • gdzie jest granica brawury odkrywców?
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.