W poprzednim artykule pisałem o urodzonym w Nowym Sączu Leopoldzie Glűcku, który był protoplastą słynnej sarajewskiej rodziny, mającej na swoim koncie wiele zasług dla stosunków polsko-jugosłowiańskich. Mając więc omówioną sylwetkę nowosądeckiego lekarza mogę przejść do zaprezentowania losów jego potomków.
Leopold Glűck miał trzech synów: urodzonego w Nowym Sączu Henryka, a także Aleksandra i najmłodszego Władysława. Wszyscy chłopcy byli absolwentami elitarnego I Gimnazjum w Sarajewie.
Wszyscy trzej byli również studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najstarszy z braci Henryk rozpoczął studia w Krakowie w 1901 r. wcześniej przez rok pobierał nauki na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Wiedniu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim także studiował nauki prawne.
W tym czasie związał się z Klubem Słowiańskim, założonym przez wybitnych galicyjskich slawistów: Feliksa Konecznego i Mariana Zdziechowskiego. Wiadomo, że jako student miał kilka odczytów dotyczących historii i kultury Bośni i Hercegowiny. Udzielał się również jako dziennikarz.
Będąc jeszcze w gimnazjum publikował na łamach czasopisma „Nada” wychodzącego w Sarajewie, gdzie zamieszczał artykuły dotyczące polskiej literatury i kultury w XVI i XVII wieku. Ponadto zajmował się tłumaczeniem polskiej literatury na język serbsko-chorwacki.
W dalszej części tekstu dowiesz się, czym zajmowali się synowie Leopolda Glűcka
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień