Aleksandra Suława

Setki skarbów Krakowa, które wciąż czekają na odkrycie

Pracami nad albumem „Tysiąc skarbów Krakowa” kierował prof. Jacek Purchla Fot. Klaudyna Szubert Pracami nad albumem „Tysiąc skarbów Krakowa” kierował prof. Jacek Purchla
Aleksandra Suława

Album. Opowiedzieć o dziejach miasta przez pryzmat sztuki i dziedzictwa kulturowego - to myśl, która stoi za wydanym właśnie monumentalnym albumem „Tysiąc skarbów Krakowa".

Gliniana głowa ma 5,5 centymetra. Na jej powierzchni zachowały się jeszcze resztki białej farby i ślady, które mogą świadczyć o tym, że kiedyś była częścią większej figurki. Stworzono ją 3,5 tys. lat p.n.e, a tysiące lat później znaleziono pod Wawelem. To właśnie od niej zaczyna się opowieść, zawarta w „Tysiącu skarbów Krakowa”. Na kolejnych stronach tego monumentalnego wydawnictwa, pojawiają się obiekty takie jak: moneta cesarza Galeriusza z II wieku, fragmenty średniowiecznego uzbrojenia, malowidła tablicowe, Ołtarz Wita Stwosza, nagrobki z Katedry na Wawelu, Dama z Gronostajem, witraże Wyspiańskiego, mozaika na budynku Biprostalu, gmach MOCAKu…

Czytaj więcej:

  • Obok kanonicznych dzieł znalazły się też obiekty mniej oczywiste. Jakie na przykład?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Suława

Reporterka Działu Kultury "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.