Katarzyna Piojda

Skąd można dostać pieniądze, jeśli szef stał się niewypłacalny

Interes pracowników zabezpiecza Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Fot. 123RF Interes pracowników zabezpiecza Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Katarzyna Piojda

To, że właściciel czy prezes ogłaszają, że ich firma jest niewypłacalna, nie oznacza jeszcze, że pracownik nie dostanie żadnych pieniędzy za wykonane zadania służbowe.

Podobne prawo mają rodziny zmarłego pracownika, który wcześniej pracował w tym przedsiębiorstwie, a które zyskały prawo do otrzymywania renty rodzinnej (np. współmałżonek albo dzieci). O roszczenia mogą ubiegać się nie tylko pracownicy, którzy podpisali umowę o prace, lecz również osoby pracujące na podstawie innych umów, o ile obejmuje je ubezpieczenie społeczne.

Pracownicy, którzy byli albo jeszcze są zatrudnieni u niewypłacalnego szefa, zyskują prawo do otrzymania świadczeń z tego tytułu. Sprawdź jakich. 

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Piojda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.