Skarb z Jabłonki trafił do muzeum. Każdy może znaleźć skarb na spacerze

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann

Skarb z Jabłonki trafił do muzeum. Każdy może znaleźć skarb na spacerze

Krzysztof Strauchmann

Skarb z Jabłonki w gminie Branice trzy tysiące lat leżał w ziemi. Odkrył go mieszkaniec gminy, spacerując z psem i uważnie rozglądając się po okolicy.

Odkrycie miało miejsce w maju 2015 roku, ale we wtorek skarb oficjalnie przekazano na wyposażenie Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

Odkrywca – pan Kamil Ploszka - nie mógł przyjechać na małą uroczystość. Pięć lat temu spacerował z psem polną drogą koło wsi Jabłonka i zauważył dziwny przedmiot na skraju pola. Było to metalowe naczynie. W promieniu kilku metrów znalazł kilka innych przedmiotów z brązu. O swoim znalezisku zawiadomił Wojewódzkiego konserwatora Zabytków, któremu przekazał przedmioty.

Miejsce było potem sprawdzane przez archeologów detektorami metali, ale niczego więcej nie odkryto. Prawdopodobnie pług rolniczy w czasie orki wydobył na powierzchnię przedmioty zakopane od 3 tysięcy lat, bowiem naukowcy datują je na ok. 1100 rok przed Chrystusem.

- Ten pan wykazał się spostrzegawczością i cenną postawą. Okazuje się, że czasem wystarczy trochę wiedzy, wprawne oko i czasem można dotrzeć coś interesującego nawet na spacerze – mówi Elżbieta Molak, Opolski Wojewódzki konserwator Zabytków. – Nie wszystko jeszcze zbadano, odkryto. Ciągle ciekawe rzeczy tkwią w ziemi czy murach budowli.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.