Julia Kalęba

Śladami wyprawy na tereny Indian sprzed dwustu lat

Obok fotografii, na wystawie w Muzeum UJ, znajdują się także eksponaty związane z Indianami Fot. Andrzej Banaś Obok fotografii, na wystawie w Muzeum UJ, znajdują się także eksponaty związane z Indianami
Julia Kalęba

Adam Piekarski przebył 25 tys. kilometrów śladami wyprawy sprzed 200 lat, która badała tereny Indian.

Adam Piekarski pokonał trasę wyprawy Meriwethera Lewisa i Williama Clarka, którzy 200 lat temu wyruszyli nad Pacyfik, żeby zbadać tereny zamieszkiwane przez Indian. Fotografie z tej wyjątkowej podróży można oglądać w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Wystawa Piekarskiego, podróżnika, członka Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian to rezultat fascynującej podróży. Latem 2014 roku Piekarski rozpoczął podróż po Stanach Zjednoczonych, podążając trasą pierwszej amerykańskiej lądowej wyprawy na zachód, która dotarła do wybrzeży Pacyfiku.

- Zależało mi, aby podczas wyprawy skorzystać z możliwości przebywania w miejscach niedostępnych dla innych. Chciałem dotrzeć do rodzimych obozów, dzikich zakątków i przyjrzeć się tubylcom. Kulturami indiańskimi pasjonuję się od lat, więc spotkania te były dla mnie szczególnie ważne - przyznaje autor wystawy.

Ekspedycja Lewisa i Clarka trwała od 14 maja 1804 roku do 23 września 1806 roku. Była to pierwsza udana wyprawa na zachodnie tereny państwa.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • jak wielkim wyzwaniem było zaplanowanie wyprawy?
 • jakich odkryć dokonał Adam podczas podróży?
 • jakie tajemnice kryją tereny Indian?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.