Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Nowa porcja śląskich słów! Niektóre na pewno dobrze znacie - na przykład „Banhof”. Czy jednak wiedzieliście, co to „barzoły”? Zapraszamy do nauki.

Barzoła, barzoły

mokradła, bagno, zaniedbane łąki, nieużytki. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Tam po tych barzołach ni ma co łazić, bo yno można szczewiki stracić” („Po tych mokradłach nie warto chodzić, można buty pogubić”)

Bajsnonć

ugryźć. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Twój pies mie bajsnoł w rzić” („Twój pies ugryzł mnie w tyłek”)

Banhof

dworzec kolejowy. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Na banhofie momy terozki aptyka, skiż tygo nie musza gzuć do lazarytu” („Na dworcu kolejowym mamy teraz aptekę, więc nie muszę pędzić do szpitala”

Keta

łańcuch. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Sleciała mi keta w kole” („Spadł mi łańcuch w rowerze”)

Usmolony

przebrzydły, okropny, lecz częściej: brudny. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Tyś je usmolony chachor, niy chca cie tu widzieć” („Jesteś okropny, nie chce już cię tutaj widzieć”)

Skulać

zwinąć się, stoczyć. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Jak Francek godo wice, to idzie sie skulać ze smiychu” („Jak Franek opowiada dowcipy, to można się turlać ze śmiechu”)

Szałot

sałata. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Zielony szałot fest lubiom jeść ślimoki” („Ślimaki bardzo lubią jeść zieloną sałatę ”)

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.