Sługa Boży Kazimierz Smoroński to kandydat na ołtarze z Nowego Rybia

Czytaj dalej
Fot. gmina Limanowa
Krystyna Trzupek

Sługa Boży Kazimierz Smoroński to kandydat na ołtarze z Nowego Rybia

Krystyna Trzupek

Ojciec Smoroński zmarł w obozie w Auschwitz, na skutek okrutnego traktowania i ciężkiej pracy. W 2002 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny kapłana, męczennika z Ziemi Limanowskiej.

Gotycki, murowany kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego z II poł. XIV w. Nowym Rybiu. W przedsionku kościoła, po lewej stronie na ścianie, znajduje się sporych rozmiarów zdjęcie Sługi Bożego - o. Kazimierza Smorońskiego, o którego beatyfikację wierni modlą się podczas każdej Mszy Świętej niedzielnej. W 2008 roku, Wojciech Szpak z Nowego Rybia napisał pracę magisterską, która jest pierwszą próbą przedstawienia pełnej biografii tego wybitnego kapłana z Ziemi Limanowskiej.

Tuchowski kapłan

Kapłan urodził się 18 lutego 1889 roku w Nowym Rybiu. Już od dzieciństwa związany był z Tuchowem, gdzie pielgrzymował jako dziecko na odpusty. W 1902 roku wstąpił do Małego Seminarium Redemptorystów w Tuchowie, gdzie trzy lata później rozpoczął nowicjat w Mościskach, a w 1906 roku złożył śluby zakonne. Po odbyciu studiów filozoficzno-teologicznych w WSD Redemptorystów w Maksymówce, w 1911 roku otrzymał w Krakowie święcenia kapłańskie.

Czytaj więcej, a dowiesz się co zrobił nasz bohater kiedy 7 września 1939 roku do Tuchowa wkroczyły oddziały Wehrmachtu. Jak dalej potoczyła się jego historia?

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krystyna Trzupek

Krystyna Trzupek – Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, diagnozy i terapii pedagogicznej i historii. Dziennikarka i felietonistka ,,Gazety Krakowskiej". Moją pasją jest fotografia i umiejętność ,,czytania między wierszami". Prywatnie jesieniara, uzależniona od aromatu świeżej kawy. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.