Tomasz Trepka

Słynny partyzant z Gór Świętokrzyskich kontra Niemcy

Generał brygady Antoni Heda „Szary” Generał brygady Antoni Heda „Szary”
Tomasz Trepka

Zapal Znicz Pamięci - „Echo Dnia” i Instytut Pamięci Narodowej realizują historyczny cykl. Dziś Niemiecki odwet za akcję „Szarego”. 6 lipca 1944 roku Niemcy dokonali egzekucji na kilkudziesięciu zakładnikach z więzień i aresztów w Radomiu, Kielcach oraz Starachowicach. Była to zemsta za akcję Antoniego Hedy, pseudonim Szary, napadu na niemiecki pociąg i opanowania Suchedniowa 23 czerwca 1944 roku.

Antoni Heda urodził się w październiku 1916 roku w Małomierzycach – wsi niedaleko Iłży. Dzieciństwo późniejszego dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej nie należało do najłatwiejszych. – Życie Hedów przez długi czas było więcej niż ubogie – pisali w biografii „Szarego” Sebastian Piątkowski oraz Marcin Sołtysiak.

Dowiedz się jak Antoni Heda zaangażował się w życie konspiracyjne, jak przebiegała działalność partyzancka i z jakimi problemami się borykali. Przeczytaj także, jak przebiegała akcja, która opanowała cały Suchedniów i jak zemścili się za nią Niemcy. 

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.