Smecz towarzyski. Krakowski konserwatyzm czyli "Jacek, musisz!"

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Przemysław Franczak

Smecz towarzyski. Krakowski konserwatyzm czyli "Jacek, musisz!"

Przemysław Franczak

Słynny krakowski konserwatyzm wypełza ze studzienek właśnie w takich momentach. Nawet głos aktywu miejskiego jest dziś jakby mniej słyszalny, kwity zostały pochowane do teczek, pretensje do kieszeni, trupy do szafy, jeno tylko od prawej strony ledwie słyszalne echo niesie „Układ! Układ!”; ani chybi forpoczta samorządowej kampanii dobrej zmiany. Jacek Majchrowski jakoś jednak tym swoim kandydowaniem wszystkich uciszył, wielu podobno nawet ucieszył, czyli to prawda, że najbardziej podobają nam się ci prezydenci, których już raz wybraliśmy. Nie posądzam tego naszego o próżność, niemniej musiały mu kraśnieć z dumy lica, gdy po plotkach, że odpuści wybory, pół Krakowa wiło mu się na palcu i błagało, apelowało. Jacek, jak nie ty, to kto.

Lęk przed zmianami jest w psychologii wyczerpująco opisany, lęk przed PiS-em jeszcze nie, choć to zapewne tylko kwestia czasu, no i jest jeszcze coś takiego jak lęk przed pracą w samorządzie. Nie garną się do niej wszak kandydaci wagi ciężkiej, którzy w wyobrażeniach wyborcy będą w stanie ogarnąć specyficzną strukturę zarządzania miastem.

A ci z pierwszego szeregu, których na siłę wypchnęła partia, jak Rafał Trzaskowski w Warszawie czy Małgorzata Wassermann w Krakowie, nie wyglądają na entuzjastów własnego kandydowania. Wyjątkiem jest może Patryk Jaki, który działa z harcerskim zapałem, choć nieustająco z kwaśną miną. Ja się nie dziwię - o wiele łatwiej być bojówkarzem w centralnej polityce niż prezydentem miasta. A pieniądze podobne.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Przemysław Franczak

Sport, wszechświat i cała reszta. Autor felietonów: społeczno-polityczno-kulturalnego "Smecza towarzyskiego" w Gazecie Krakowskiej oraz sportowego "Sporty bez filtra" w Dzienniku Polskim. Korespondent Polska Press Grupy z sześciu ostatnich igrzysk olimpijskich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.