Smecz towarzyski. Lotnisko Balice. Park and flight

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Przemysław Franczak

Smecz towarzyski. Lotnisko Balice. Park and flight

Przemysław Franczak

Swego czasu furorę zrobiło w Krakowie określenie „placemaking”, rozumiane - w pewnym uproszczeniu - jako poprawianie wspólnymi obywatelsko-urzędniczymi siłami miejskiej przestrzeni. Wzorcowym przykładem tegoż miała być tzw. Superścieżka. Reklamowany jako unikalny w skali kraju projekt okazał się jednak humbugiem, a z wizjonerskiego rzekomo pomysłu ostał się jedynie uporządkowany - tyle że na bogato - skwer pod Sądem Rejonowym. Z fontanną, w której w gorące dni moczą się dzieci, być może w zamyśle rodziców uodparniając się na superbakterię.

Placemaking pod Wawelem nie przyjął się więc jako obowiązujące pojęcie i strategia, nawet pomimo że była to świetna okazja do stworzenia Wydziału ds. Placemakingu i pomnożenia etatów w magistracie. Okazało się jednak, że dzięki oddolnemu ruchowi przedsiębiorczych mieszkańców idea wcale nie została zarzucona i mieszkańcy sami sobie wszystko poplacemakingowali. Teraz możemy pochwalić się rozwiązaniami wyjątkowymi nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nikt w każdym razie nie wybudował tylu prywatnych parkingów w pobliżu lotniska, ile my w Balicach. Różne lotniska w życiu widziałem, ale otoczenie naszego jest naprawdę niespotykane. Każda wolna piędź ziemi w okolicy została przerobiona na miejsca postojowe, a wypełnione samochodami klepiska i trawniki ciągną się po horyzont („5 zł za dobę z dowozem!”). I nie jest to widok, od którego chce się pisać wiersze.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Przemysław Franczak

Sport, wszechświat i cała reszta. Autor felietonów: społeczno-polityczno-kulturalnego "Smecza towarzyskiego" w Gazecie Krakowskiej oraz sportowego "Sporty bez filtra" w Dzienniku Polskim. Korespondent Polska Press Grupy z sześciu ostatnich igrzysk olimpijskich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.