Smecz towarzyski. Pieniądze (nie) śmierdzą

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Przemysław Franczak

Smecz towarzyski. Pieniądze (nie) śmierdzą

Przemysław Franczak

Pieniądze to temat, którym polski wyborca jest żywotnie zainteresowany, potrafi zań wynieść do władzy (program 500 plus), wypłacić karniaka w sondażach (program nagroda plus), jak też całkowicie jej pozbawić. Warto wszak tu przypomnieć, że poprzedni rząd zapłacił - nomen omen - za rzekome zamiłowanie do wystawnego życia i luksusowych towarów, a symbolem jego upadku stały się ośmiorniczki (trzy-cztery dychy za kilo w hurcie).

Nasza słabość do populizmu sprawia, że gdyby zadać w sondażu pytanie, czy minister - nieistotne, z jakiej opcji - powinien zarabiać nie więcej niż średnią krajową, ankieterów zalałyby odpowiedzi twierdzące. W tym sensie PiS padł więc ofiarą własnej retoryki. Stracił cnotę, choć kreował się na dziewicę konsekrowaną polskiej polityki. Wziąć ministerialną nagrodę to przecież grzech ciężki, bo posługa krajowi to przywilej, który nie musi być wysoko opłacany. Choć ja, dla przykładu, stoję na zupełnie odmiennym, acz niemodnym stanowisku inie widzę powodu, by z ministerialnych premii kręcić aferę (ale tak, rząd jest sam sobie winny). W skali publicznych wydatków to przecież kwoty symboliczne.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Przemysław Franczak

Sport, wszechświat i cała reszta. Autor felietonów: społeczno-polityczno-kulturalnego "Smecza towarzyskiego" w Gazecie Krakowskiej oraz sportowego "Sporty bez filtra" w Dzienniku Polskim. Korespondent Polska Press Grupy z sześciu ostatnich igrzysk olimpijskich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.