Śmierć wieszcza

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Tadeusz Płatek

Śmierć wieszcza

Tadeusz Płatek

Zmarł Jerzy Pomianowski. Miał 95 lat. Przetłumaczył m.in. „Archipelag Gułag” Sołżenicyna, trzytomową cegłę, kompendium, nie tylko o sowieckich łagrach, ale o Rosji w ogóle.

Książkę, którą każdy szanujący się krakowski reakcjonista miał na półce, czyli na tzw. ołtarzyku intelektualisty, książkę, o której wszyscy mówili, że jest za długa i zbyt nudna, a którą w rzeczywistości mało kto przeczytał od deski do deski. A ja owszem, by zaimponować ojcu.

Okazało się, że Archipelag, nie dość, że fascynujący, to nadaje się do imponowania nie tylko tacie-erudycie, ale też dziewczynom, pozwalając pogłębić tzw. podryw na dysydenta, mimo że tak naprawdę był to podryw na nadgorliwego kujona, bo szkolną lekturą obowiązkową był wtedy „Jeden dzień Iwana Denisowicza” - krótkie opowiadanie Sołżenicyna. Znałem, by tak rzec, full version nie znanej nikomu książki i poza podrywami zawdzięczam jej maturę i w dużej mierze - egzamin na studia.

Wiedziała o tym moja mama, artystka Piwnicy pod Baranami, gdzie Pomianowski regularnie bywał. Przy pierwszej okazji zostałem przez matkę upupiony - przedstawiła mnie mistrzowi zaznaczając, że napisałem „genialny artykuł nt. korytarzy transportowych w Europie Wschodniej”. Na moje nieszczęście Pomianowski zażądał, by mu to wobec tego przysłać, i ja to dziadostwo niestety wysłałem.

W „Nowej Polszy” mnie nie puścił, ale zachował się z klasą. Zamiast protekcjonalnie wytykać błędy, tłumaczył cierpliwie o co tak naprawdę w tej Wschodniej Europie chodzi, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy. Wszystko, co mówił, sprawdziło się 15 lat później. Na Krymie.

Tadeusz Płatek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.