Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Smutne, że Pan Jezus pozostaje tylko tłem dla pierwszej komunii w katolickim kraju

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Winczura
Łukasz Winczura

Smutne, że Pan Jezus pozostaje tylko tłem dla pierwszej komunii w katolickim kraju

Łukasz Winczura

Rozmawiamy z liturgistą, ks. dr. Andrzejem Dudkiem, o przeroście materialnej oprawy, która towarzyszy I komunii świętej. I o tym, czy jest sposób na jej powstrzymanie.

Czy w naszej katolickiej ojczyźnie pierwsza komunia święta to jeszcze przeżycie religijne czy raczej event, by nie powiedzieć folklor ?

Niestety, coraz częściej event. Te wszystkie ceregiele, przygotowania... Ludzie mają dzisiaj większe możliwości materialne. Starają się, by każde wydarzenie rodzinne miało wyjątkowy przebieg.

Zastaw się a postaw się?

Niekoniecznie, ale rzeczywiście widać przejaw konkurencji między ludźmi. Chcę być lepszy niż moja bratowa czy szwagier. Muszę to zrobić inaczej, lepiej. I to w efekcie prowadzi do dziwactw, które zaciemniają celebrację pierwszej komunii świętej.

Dziecko w tym momencie jest podmiotem czy przedmiotem całej uroczystości?

Dziecko na pewno pozostaje w centrum. Ale tylko dziecko i nie ma zbyt wiele miejsca dla Pana Jezusa. Rodzicom chodzi o to, żeby zrobić wszystko, aby ich dziecko wspominało ten dzień jak najlepiej i jak najdłużej.

A ręce zaciera „przemysł komunijny”: kosmetyczki, fryzjerki, gabinety spa, salony sukien.

O, to na pewno. W niektórych diecezjach dochodzi do sytuacji, że dzieci do komunii są przywożone luksusowymi limuzynami. Robi się z tego takie wydarzenie, którym możesz później pochwalić się na facebooku. I garściami zbierać „lajki”.

Czytaj więcej:

 • O jakich najdziwniejszych prezentach ksiądz słyszał?
 • Kościół nie ma pomysłu, jak zaradzić zeświecczeniu pierwszej komunii?
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.