Spacer po molo w Gródku na Jeziorze Rożnowskim
Gmina ma już wizję rozwoju. Teraz szuka wsparcia finansowego. Małgorzata Sitek: Najwyższy czas, bo tkwimy jeszcze w latach 80.
Małgorzata Sitek, która od kilku lat mieszka w Gródku nad Dunajcem uważa, że tereny wokół Jeziora Rożnowskiego należą do najpiękniejszych na całej Sądecczyźnie. Dlatego podpisuje się obiema rękami pod projektem uatrakcyjnienia centrum miejscowości.
Latem turystyczne miejscowości w gminie Gródek nad Dunajcem usytuowane przy jeziorze przeżywają prawdziwe oblężenie.
Wypoczywają tu mieszkańcy Sądecczyzny, którzy w pobliżu mają swoje letnie domki. Nie brak i turystów z całej Polski, którzy spędzają czas pod namiotami lub w ośrodkach wczasowych i pensjonatach.
- Pomysł zagospodarowania centrum Gródka przez budowę molo jest ciekawy. Wspaniale byłoby, gdyby powstało - mówi Małgorzata Sitek.
Zgadza się, że siedziba gminy musi mieć miejsca spacerowe. Jezioro samo w sobie jest atrakcją, ale na jego obrzeżach musi być przyciągającą oko infrastruktura.
- Nasze centrum gminy zatrzymało się niestety w latach 80. - zauważa. W ostatnich latach w Gródku i okolicznych miejscowościach powstały luksusowe hotele i pensjonaty. Znacznie podwyższył się standard kwater prywatnych.
- Czas na lepszy wygląd gminy - uważają mieszkańcy. Małgorzacie Jabłońskiej z Gródka podoba się wizualizacja, którą dla gminy przygotował projektant.
- Centrum musi być nowoczesne i przyciągać ludzi. Mamy wodę, lasy, ciszę i spokój, ale to mało. Reprezentacyjny deptak jest wręcz koniecznością. Gmina powinna też pomyśleć o publicznych toaletach i parkingach, których brakuje - dodaje. W obrębie cypla na jeziorze ma powstać atrakcyjny deptak z platformą widokową. Obok będą nowoczesne pawilony i bary. Jeśli gmina znajdzie pieniądze to projekt realizowany będzie etapami.
Wójt już złożył wniosek o dofinansowanie (można pozyskać do 75 proc.) do Regionalnego Programu Operacyjnego. Pomysł wpisuje się w Plan Rozwoju Zbiornika Rożnowskiego opracowany dla gmin Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna i Chełmiec.
Wartość projektu w Gródku wynosi 5,6 mln zł. W pierwszym etapie zostanie rozbudowany budynek poczty, w której będzie też Punkt Informacji Turystycznej i lokal usługowo-handlowy z zapleczem. Poddasze zajmie ośrodek kultury z małą salą konferencyjną i tarasem. Będą też zjazdy na plażę i pole namiotowe.
W drugim etapie ma być wybudowany nowy budynek dla celów gastronomicznych i usługowych z toaletami. W trzecim etapie będzie kolej na parkingi.
- Chcemy uatrakcyjnić przestrzeń publiczną w centrum gminy - mówi Mieczysław Hajduga, zastępca wójta Gródka.
Prace mogłyby się rozpocząć w przyszłym roku, po zamknięciu sezonu, jeśli gmina zdobędzie środki finansowe.