Spacer po molo w Gródku na Jeziorze Rożnowskim

Czytaj dalej
Fot. UG w Gródku n/Dunajcem
Iga Michalec

Spacer po molo w Gródku na Jeziorze Rożnowskim

Iga Michalec

Gmina ma już wizję rozwoju. Teraz szuka wsparcia finansowego. Małgorzata Sitek: Najwyższy czas, bo tkwimy jeszcze w latach 80.

Małgorzata Sitek, która od kilku lat mieszka w Gródku nad Dunajcem uważa, że tereny wokół Jeziora Rożnowskiego należą do najpiękniejszych na całej Sądecczyźnie. Dlatego podpisuje się obiema rękami pod projektem uatrakcyjnienia centrum miejscowości.

Latem turystyczne miejscowości w gminie Gródek nad Dunajcem usytuowane przy jeziorze przeżywają prawdziwe oblężenie.

Wypoczywają tu mieszkańcy Sądecczyzny, którzy w pobliżu mają swoje letnie domki. Nie brak i turystów z całej Polski, którzy spędzają czas pod namiotami lub w ośrodkach wczasowych i pensjonatach.

- Pomysł zagospodarowania centrum Gródka przez budowę molo jest ciekawy. Wspaniale byłoby, gdyby powstało - mówi Małgorzata Sitek.

Zgadza się, że siedziba gminy musi mieć miejsca spacerowe. Jezioro samo w sobie jest atrakcją, ale na jego obrzeżach musi być przyciągającą oko infrastruktura.

- Nasze centrum gminy zatrzymało się niestety w latach 80. - zauważa. W ostatnich latach w Gródku i okolicznych miejscowościach powstały luksusowe hotele i pensjonaty. Znacznie podwyższył się standard kwater prywatnych.

- Czas na lepszy wygląd gminy - uważają mieszkańcy. Małgorzacie Jabłońskiej z Gródka podoba się wizualizacja, którą dla gminy przygotował projektant.

- Centrum musi być nowoczesne i przyciągać ludzi. Mamy wodę, lasy, ciszę i spokój, ale to mało. Reprezentacyjny deptak jest wręcz koniecznością. Gmina powinna też pomyśleć o publicznych toaletach i parkingach, których brakuje - dodaje. W obrębie cypla na jeziorze ma powstać atrakcyjny deptak z platformą widokową. Obok będą nowoczesne pawilony i bary. Jeśli gmina znajdzie pieniądze to projekt realizowany będzie etapami.

Wójt już złożył wniosek o dofinansowanie (można pozyskać do 75 proc.) do Regionalnego Programu Operacyjnego. Pomysł wpisuje się w Plan Rozwoju Zbiornika Rożnowskiego opracowany dla gmin Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna i Chełmiec.

Wartość projektu w Gródku wynosi 5,6 mln zł. W pierwszym etapie zostanie rozbudowany budynek poczty, w której będzie też Punkt Informacji Turystycznej i lokal usługowo-handlowy z zapleczem. Poddasze zajmie ośrodek kultury z małą salą konferencyjną i tarasem. Będą też zjazdy na plażę i pole namiotowe.

W drugim etapie ma być wybudowany nowy budynek dla celów gastronomicznych i usługowych z toaletami. W trzecim etapie będzie kolej na parkingi.

- Chcemy uatrakcyjnić przestrzeń publiczną w centrum gminy - mówi Mieczysław Hajduga, zastępca wójta Gródka.

Prace mogłyby się rozpocząć w przyszłym roku, po zamknięciu sezonu, jeśli gmina zdobędzie środki finansowe.

Iga Michalec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.