Spacer po molo w Gródku na Jeziorze Rożnowskim

Czytaj dalej
Fot. UG w Gródku n/Dunajcem
Iga Michalec

Spacer po molo w Gródku na Jeziorze Rożnowskim

Iga Michalec

Gmina ma już wizję rozwoju. Teraz szuka wsparcia finansowego. Małgorzata Sitek: Najwyższy czas, bo tkwimy jeszcze w latach 80.

Małgorzata Sitek, która od kilku lat mieszka w Gródku nad Dunajcem uważa, że tereny wokół Jeziora Rożnowskiego należą do najpiękniejszych na całej Sądecczyźnie. Dlatego podpisuje się obiema rękami pod projektem uatrakcyjnienia centrum miejscowości.

Latem turystyczne miejscowości w gminie Gródek nad Dunajcem usytuowane przy jeziorze przeżywają prawdziwe oblężenie.

Wypoczywają tu mieszkańcy Sądecczyzny, którzy w pobliżu mają swoje letnie domki. Nie brak i turystów z całej Polski, którzy spędzają czas pod namiotami lub w ośrodkach wczasowych i pensjonatach.

- Pomysł zagospodarowania centrum Gródka przez budowę molo jest ciekawy. Wspaniale byłoby, gdyby powstało - mówi Małgorzata Sitek.

Zgadza się, że siedziba gminy musi mieć miejsca spacerowe. Jezioro samo w sobie jest atrakcją, ale na jego obrzeżach musi być przyciągającą oko infrastruktura.

- Nasze centrum gminy zatrzymało się niestety w latach 80. - zauważa. W ostatnich latach w Gródku i okolicznych miejscowościach powstały luksusowe hotele i pensjonaty. Znacznie podwyższył się standard kwater prywatnych.

- Czas na lepszy wygląd gminy - uważają mieszkańcy. Małgorzacie Jabłońskiej z Gródka podoba się wizualizacja, którą dla gminy przygotował projektant.

- Centrum musi być nowoczesne i przyciągać ludzi. Mamy wodę, lasy, ciszę i spokój, ale to mało. Reprezentacyjny deptak jest wręcz koniecznością. Gmina powinna też pomyśleć o publicznych toaletach i parkingach, których brakuje - dodaje. W obrębie cypla na jeziorze ma powstać atrakcyjny deptak z platformą widokową. Obok będą nowoczesne pawilony i bary. Jeśli gmina znajdzie pieniądze to projekt realizowany będzie etapami.

Wójt już złożył wniosek o dofinansowanie (można pozyskać do 75 proc.) do Regionalnego Programu Operacyjnego. Pomysł wpisuje się w Plan Rozwoju Zbiornika Rożnowskiego opracowany dla gmin Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna i Chełmiec.

Wartość projektu w Gródku wynosi 5,6 mln zł. W pierwszym etapie zostanie rozbudowany budynek poczty, w której będzie też Punkt Informacji Turystycznej i lokal usługowo-handlowy z zapleczem. Poddasze zajmie ośrodek kultury z małą salą konferencyjną i tarasem. Będą też zjazdy na plażę i pole namiotowe.

W drugim etapie ma być wybudowany nowy budynek dla celów gastronomicznych i usługowych z toaletami. W trzecim etapie będzie kolej na parkingi.

- Chcemy uatrakcyjnić przestrzeń publiczną w centrum gminy - mówi Mieczysław Hajduga, zastępca wójta Gródka.

Prace mogłyby się rozpocząć w przyszłym roku, po zamknięciu sezonu, jeśli gmina zdobędzie środki finansowe.

Iga Michalec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.