Spółki sportowe w Grudziądzu dostaną miliony z kasy samorządu

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Przemyslaw Decker

Spółki sportowe w Grudziądzu dostaną miliony z kasy samorządu

Przemyslaw Decker

Do Olimpii Grudziądz trafi 1,9 mln zł. Grudziądzki Klub Motocyklowy otrzyma z kolei 1 mln zł. Na te wydatki zgodziła się większość radnych.

Olimpia i GKM funkcjonują jako spółki prawa handlowego. Miasto wspiera je kupując ich akcje. Hojność prezydenta Roberta Malinowskiego w tym zakresie od dawna jest głośno dyskutowana. Tak też było na ostatniej sesji rady miejskiej.

- Grudziądzkie instytucje kultury klepią w tym mieście biedę. Teatr, muzeum i biblioteka mają za mało pieniędzy na działalność merytoryczną - powiedział Szymon Gurbin, radny niezrzeszony.

Prezydent miasta odpowiedział: - Staram się równomiernie rozwijać wszystkie sfery działalności miasta. Ja również chciałbym, aby instytucje kultury na działalność merytoryczną miały więcej.

Sławomir Szymański, radny Prawa i Sprawiedliwości, przypomniał postulat, który już wiele razy był powtarzany podczas sesji rady miejskiej. Brzmi on: spółki sportowe powinny więcej pieniędzy pozyskiwać od sponsorów, a mniej od miasta. - Zarządy klubów robią bardzo dużo, żeby zwiększać sponsoring. Zarówno finansowy, jak i rzeczowy - przekonywał Robert Malinowski.
Skąd miasto weźmie pieniądze na wsparcie spółek sportowych? Zaplanowało w budżecie zwiększone dochody. Złoży się na nie m.in. dywidenda (część zysku) w wysokości ok. 1,3 mln zł, którą do budżetu miasta wpłaci spółka Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia. Wcześniej wypłata dywidendy nie była planowana, ponieważ-jak mówi prezydent-nie było wiadomo czy i na jakim poziomie MWiO osiągną wynik finansowy za rok 2016.

Teraz już wiadomo, że spółka osiągnęła zysk na poziomie ok. 5,8 mln zł. Szef Wodociągów Krzysztof Dąbrowski twierdzi jednak, że tzw. żywa gotówka to ok. 1,3 mln zł, a reszta to tylko zapis księgowy wynikający z unijnego dofinansowania inwestycji prowadzonych przez MWiO.

Od początku roku do Olimpii z budżetu miasta wpłynęło już 1,5 mln zł. GKM otrzymał taką samą kwotę. A to nie wszystkie wydatki na kluby sportowe, o których zdecydowano podczas ostatniej sesji rady miejskiej. Większość rajców zgodziła się także na zabezpieczenie w budżecie 250 tysięcy złotych na kompleksową modernizację głównej bramy wjazdowej (od strony ul. Piłsudskiego) na stadion Olimpii Grudziądz.

Przemyslaw Decker

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.