Alicja Fałek

Sprawdzają migrację zwierząt, aby zrobić kolejkę z Jaworzyny na Wierchomlę

Na razie gondolą można wjechać na szczyt Jaworzyny Krynickiej Fot. Wojciech Matusik Na razie gondolą można wjechać na szczyt Jaworzyny Krynickiej
Alicja Fałek

Sto fotopułapek dokumentuje, jakie gatunki, ile zwierzyny leśnej żyje w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Burmistrz Muszyny liczy, że wyniki takiego badania umożliwią budowę kolei gondolowej łączącej stacje narciarskie w Krynicy-Zdroju i Wierchomli Małej.

Jan Golba, burmistrz Muszyny, już trzy lata temu chciał zrealizować inwestycję, która miała stać się kołem zamachowym dla turystyki na Sądecczyźnie. Chodzi o połączenie koleją gondolową szczytu Jaworzyny Krynickiej z Wierchomlą. Na drodze do realizacji tej inwestycji stanęły jednak zasady ochrony środowiska.

Robią zdjęcia zwierzynie

- Ktoś kiedyś zza biurka stwierdził, że na naszym terenie występują korytarze migracyjne i siedliska zwierząt chronionych, jak wilki i niedźwiedzie - mówi Jan Golba. - Wszystkie nasze pomysły na inwestycje w turystykę były przez to torpedowane. Tymczasem nie ma rzetelnych badań, które by to potwierdzały.

Dlatego, jak podkreśla, Związek Gmin Krynicko-Popradzkich (Muszyna, Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Stary Sącz i Łabowa) postanowił sprawdzić stan faktyczny. W tym celu przygotował roczny projekt badawczy wart 863 tys. zł. Udało mu się pozyskać 725 tys. złotych unijnego dofinansowania.

W dalszej części tekstu przeczytasz jak wyglądają przygotowania do inwestycji oraz co jeszcze mogą przynieść prowadzone badania

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Alicja Fałek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.