Sprzedaje 10 milionów książek rocznie. A co czyta?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Paulina Piotrowska

Sprzedaje 10 milionów książek rocznie. A co czyta?

Paulina Piotrowska

Księgarnia internetowa Bonito działa od 12 lat. Biznes, który narodził się w Krakowie, dziś zajmuje się dostarczaniem książek do czytelników w całej Polsce. Rozmawiamy z jednym z jego założycieli - Wojciechem Mazią.

Po jakie książki najchętniej pan sięga? Udaje się znaleźć czas na czytanie?

Tak, staram się taki czas wygospodarować. A najchętniej sięgam po książki dotyczące biznesu. Ostatnią jaką przeczytałem była biografia Steve’a Jobsa, w kolejce mam jeszcze książkę „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX”. Lubię inspirować się ludźmi, którzy odnieśli sukces.

Ma pan ulubioną książkę z dzieciństwa?

Oczywiście, to była powieść dla dzieci - „Karolcia”. Czytałem ją z zapartym tchem, najszybciej jak wtedy potrafiłem, bardzo mnie wciągnęła.

Czyta pan swoim dzieciom?

Moje dzieci nie wyobrażają sobie wieczoru bez książki. Bardzo lubią czytać. Myślę, że to ważne by od małego zaszczepiać w dzieciach miłość do książek. W wielu przedszkolach organizowane są nawet regularne „dni z książką”, podczas których maluchy przynoszą swoje ulubione pozycje i wspólnie je czytają. Uważam, że to świetna inicjatywa.

Gdy otwieraliście księgarnię internetową myślał pan, że biznes tak się rozrośnie?

Zaczynaliśmy w 2006 roku od zera. Handel internetowy w Polsce dopiero rozkwitał. Pomyśleliśmy, że książka jest bardzo przyjaznym produktem do sprzedaży w sieci, ma regularne kształty, łatwo jest ją zapakować. I tak się zaczęło. Początkowo wszystkie czynności robiliśmy sami: od odbierania telefonów, po pakowanie książek i zawożenie ich na pocztę. Powiem szczerze, że wtedy się nie spodziewaliśmy tego, do czego doszliśmy, natomiast od początku mieliśmy ambitne plany. Zdawaliśmy sobie sprawę z jaką konkurencją mamy do czynienia, że to są bardzo duże firmy, a my na początku mogliśmy zaoferować kilkadziesiąt tysięcy tytułów. Naszym marzeniem było znaleźć się na pozycji numer dwa w sprzedaży detalicznej książek w Polsce. Na takim miejscu jesteśmy dzisiaj, a biorąc pod uwagę tylko firmy z polskim kapitałem, to jesteśmy na pierwszym miejscu.

Czytaj więcej:

 • Ile tytułów ma do zaoferowania Bonito?
 • Jaki był pierwszy sprzedany egzemplarz?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paulina Piotrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.