Stanisław Wyspiański znalazł u nas swą żonę, rzucił „Klątwę” i obrysował Tarnów

Czytaj dalej
Fot. ilustracja ze zbiorów muzeum UJ
Andrzej Skórka

Stanisław Wyspiański znalazł u nas swą żonę, rzucił „Klątwę” i obrysował Tarnów

Andrzej Skórka

Pisząc jeden z dramatów, dał się podkusić złemu podszeptowi antyklerykała i obsmarował księdza. Tarnowskie szkice mistrza stały się łakomym kąskiem dla faszystów. Ukradli je z muzeum UJ

Jest rok 1889. Kariera artystyczna 20-letniego Stanisława Wyspiańskiego nabiera rozpędu. Jako student drugiego roku krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, otrzymuje stypendium na kształcenie poza granicami kraju. Nadto, na życzenie Jana Matejki, rozpoczyna prace w Bazylice Mariackiej jako pomocnik i współrealizator monumentalnej polichromii.

W międzyczasie odbywa podróż po Małopolsce w towarzystwie Józefa Mehoffera. To typowa wycieczka naukowa, mówiąc dzisiejszym językiem - forma praktyki i warsztatów studenckich. Obaj artyści rozdzielili się na Sądecczyźnie. Wyspiański trafia do Tarnowa. A pamiątką jego pobytu w mieście są zachowane rysunki, dokumentujące lokalne zabytki oraz scenki rodzajowe z życia codziennego mieszkańców Tarnowa.

- Wiemy, że artysta przebywał u nas między 11 sierpnia a 23 września. W tym czasie zapełnił swoimi pracami aż trzy szkicowniki - opowiada Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Z owych trzech teczek do dziś ocalała jedna, na którą składa się 37 rysunków. Przechowywane są one w warszawskim Muzeum Narodowym. Pozostałe dwie zaginęły w czasie wojny.

- Niemcy zabrali je z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden szkicownik udało się uchronić od grabieży, gdyż zawczasu został wykupiony przez delegaturę rządu polskiego na kraj - dodaje Szpunar.

W tarnowskim muzeum myślą o wydaniu reprodukcji tarnowskich prac Stanisława Wyspiańskiego.

- Choć są w bardzo złym stanie, warto byłoby ocalić je od zapomnienia. Eleganckie wydanie tych rysunków w formie albumu byłoby świetnym pomysłem na promocję miasta. Magia nazwiska Wyspiański ma przecież swoją moc - podkreśla dyrektor placówki.

Dzięki Wyspiańskiemu na karty klasyki młodopolskiej literatury trafił Gręboszów, wieś znajdująca się na Powiślu Dąbrowskim. W tej miejscowości rozgrywa się akcja dramatu „Klątwa”, który został opublikowany w 1899 roku.

Czytaj o tym:

  • kto podsunął Wyspiańskiemu pomysł na storzenie dramatu "Klątwa"?
  • dlaczego dramat wylądował na indeksie?
  • jakie tragiczne wydarzenie połączyło Wyspiańskiego z jego żoną?
Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Skórka

Jestem kierownikiem redakcji Gazety Krakowskiej w Tarnowie oraz redaktorem portalu tarnow.naszemiasto.pl. Moja ulubiona tematyka to tarnowska lokalna polityka oraz historia Tarnowa i regionu. Interesują mnie ponadto zagadnienia dotyczące rozwoju Tarnowa oraz jego znaczenia w subregionie. Sport to kolejna z dziedzin pozostających w orbicie moich zainteresowań, a w szczególności żużel. Lubię rozmowy z ciekawymi ludźmi, zwłaszcza zaś z tarnowianami, którzy przed laty opuścili miasto, a dziś są jego ambasadorami na świecie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.