Stary Sącz. Gospodarne mieszczanki założyły koło i odświeżają dawne kulinarne receptury

Czytaj dalej
Tatiana Biela

Stary Sącz. Gospodarne mieszczanki założyły koło i odświeżają dawne kulinarne receptury

Tatiana Biela

Choć termin gospodyni kojarzy się zwykle z mieszkankami wsi, przedsiębiorcze mieszczanki ze Starego Sącza też się nim posługują. Założyły stowarzyszenie i nazwały je Kołem Gospodyń Miejskich. Dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi amatorami gotowania

Upał, tłok, głośna muzyka dobiegająca z każdej strony. Uczestnicy 8. edycji Lachowskiej Michy wędrują pomiędzy ustawionymi na starosądeckim rynku stoiskami próbując smakołyków regionalnej kuchni. I choć żaden wystawca nie może narzekać na brak zainteresowania zgłodniałych gości, stoisko Starosądeckiego Koła Gospodyń Miejskich przeżywa prawdziwe oblężenie, a przygotowane przez nie regionalne produkty szybko znajdują zadowolonych nabywców.

- To tradycyjne potrawy przygotowane po nowemu - tłumaczą zadowolone gospodynie miejskie pakując klientom kolejną porcję lokalnych smakołyków własnego wyrobu.

Gospodynie z miasta

Anna Nalepa, prezeska starosądeckiego Koła Gospodyń Miejskich (KGM), wspomina jak rodził się pomysł na założenie takiej organizacji.

- To była spontaniczna decyzja kilku zaprzyjaźnionych kobiet, które chciały zrobić coś dla siebie i innych pań - wspomina.

Czytaj więcej:

  • W Starym Sączu nie brakuje różnych ofert spędzenia wolnego czasu, miejskie gospodynie postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć dobry powód do wyjścia z domu...
  • Warsztaty dla gospodyń
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tatiana Biela

Dziennikarka „Gazety Krakowskiej” i portalu naszemiasto.pl od 2018 roku, wcześniej dziennikarka i reporterka m.in. w "Dobrym Tygodniku Sądeckim" i Naszej Telewizji Sądeckiej. Z wykształcenia etnolog i antropolog kulturowy, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień zajmuje się szeroko pojętą tematyką lokalną, szczególnie interesują mnie tematy społeczne i kulturalne. Lubię wychodzić z aparatem w teren, by na bieżąco śledzić zmiany  zarówno w Nowym Sączu, jak i w całym regionie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.