Tatiana Biela

Stary Sącz. Klaryski powiedziały „nie” koncertowi w swoim kościele. Boją się desakralizacji świętego miejsca

W tym roku muzyka dawna nie zabrzmi w murach klasztoru  w Starym Sączu. Koncert odbędzie się w kościele św. Elżbiety Fot. Edyta Mikołajewicz W tym roku muzyka dawna nie zabrzmi w murach klasztoru w Starym Sączu. Koncert odbędzie się w kościele św. Elżbiety
Tatiana Biela

W tym roku koneserzy muzyki dawnej nie będą mieli okazji wysłuchać koncertu w kościele Trójcy Świętej przy klasztorze sióstr klarysek. Obecna ksieni nie wyraża zgody na tego typu imprezę w murach klasztoru.

W 40-letniej historii Festiwalu Muzyki Dawnej taka sytuacja zdarzyła się trzykrotnie. Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, czyli organizator imprezy był wcześniej przygotowany na taką ewentualność.

- Już w kwietniu rozmawialiśmy na ten temat z siostrami klaryskami - mówi Knapik.

Organizatorzy zostali wówczas uprzedzeni o ewentualnych utrudnieniach wynikających z planowanych na lipiec prac konserwatorskich na terenie klasztoru.

- Oczywiście nie widzieliśmy w tym żadnego problemu - dodaje Knapik i podkreśla, że organizatorzy są jedynie gośćmi u sióstr klarysek.

Tegoroczny koncert został zatem przeniesiony do kościoła św. Elżbiety, a Knapik liczy, że w przyszłym roku festiwalowa muzyka znów będzie rozbrzmiewać w murach klasztornej świątyni.

Okazuje się jednak, że przyczyny odmowy goszczenia Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej są głębsze i mają nie tyle konserwatorskie, co religijne i duchowe podłoże.

Czytaj więcej:

 • Kościół to święte miejsce
 • Wojciech Knapik jest zaskoczony religijnym uzasadnieniem decyzji przełożonej klasztoru

 

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tatiana Biela

Dziennikarka „Gazety Krakowskiej” i portalu naszemiasto.pl od 2018 roku, wcześniej dziennikarka i reporterka m.in. w "Dobrym Tygodniku Sądeckim" i Naszej Telewizji Sądeckiej. Z wykształcenia etnolog i antropolog kulturowy, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień zajmuje się szeroko pojętą tematyką lokalną, szczególnie interesują mnie tematy społeczne i kulturalne. Lubię wychodzić z aparatem w teren, by na bieżąco śledzić zmiany  zarówno w Nowym Sączu, jak i w całym regionie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.