Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Przemysław Franczak

Stefan Horngacher: Jak rozpętałem II szaleństwo na skoki w Polsce

Stefan Horngacher: Jak rozpętałem II szaleństwo na skoki w Polsce
Przemysław Franczak

W wolnych chwilach gra na gitarze, jeździ na rowerze górskim, a od niedawna zanosi się śmiechem, oglądając polskie komedie. Stefan Horngacher, trener polskich skoczków narciarskich, ma więcej niż tę jedną twarz pokazywaną w telewizji po zawodach: niewzruszonego profesjonalisty.

To było 19 lat temu. Puchar Świata w Zakopanem nie był jeszcze TYM Pucharem Świata w Zakopanem, Adam Małysz zajął w konkursach na Wielkiej Krokwi 27. i 23. miejsce. To był za to jeden z najbardziej udanych weekendów dla Stefana Horn-gachera. Niespełna 30-letni wówczas Austriak po raz drugi, a zarazem ostatni, w karierze wygrał zawody PŚ.

Sentymenty?

Nie, Horngacher nie jest sentymentalny.

- Fajna historia, ale historia. Teraz interesuje mnie wyłącznie to, co na tej skoczni dzieje się tu i teraz - nie dawał się namówić na wspomnienia podczas ubiegłorocznego PŚ pod Tatrami. Taki typ. Kiedy jest w pracy, to rozmawia tylko o pracy.

- On wie jednak, że czasem trzeba się wyłączyć i wie, kiedy to zrobić. Są chwile, gdy trzeba się zresetować i nie ma żadnych rozmów o skokach - opowiada Zbigniew Klimowski, asystent Austriaka w kadrze. - Potrafi się wyluzować, zagrać, pośpiewać. Pilnuje, żeby był czas na relaks, bo wtedy można do pracy podejść z czystą głową.

Z polskimi współpracownikami ogląda nasze seriale, kabarety, uwielbia komedie. - Ostatnio na tapecie było „Jak rozpętałem II wojnę światową”, bardzo go bawiło - zdradza Klimowski. - Steff cały czas uczy się polskiego, więc ogląda bez niemieckich czy angielskich napisów. Gdy czegoś nie rozumie, to mu tłumaczymy. Wałkujemy go tą polską kulturą, jest na to bardzo otwarty.

On pasją do gitary - w domu w Schwarzwaldzie ma w garażu ich całą kolekcję - zaraził Macieja Kota i Piotra Żyłę. Podobno robią postępy, choć muzyczne gusta mają nieco inne od szkoleniowca. Horngacher lubi, co też kłóci się z jego stonowanym wizerunkiem, ciężkie, rockowe brzmienia.

Dyskusje z rodziną

Długo dojrzewał do decyzji, żeby zostać głównym trenerem. Do takiego - nomen omen - skoku na głęboką wodę przygotowywał się aż 14 lat. Sportową karierę zakończył w 2002 roku i od razu przeszedł na drugą stronę rzeki. Powtarzano mu, że do pracy szkoleniowej się świetnie nadaje. Cierpliwy, metodyczny, spostrzegawczy.

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • dlaczego trener zdecydował się pokierować reprezentacją Polski
 • kiedy trener stosuje "ostre, męskie rozmowy"
 • jak trener dba o chemię w zespole
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Przemysław Franczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.