Janusz Bobrek

Strażacy z Głębokiego marzą o nowym aucie. W budżecie gminy nie ma na ten cel pieniędzy

Strażacy OSP z Głębokiego mają dwa samochody marki star, każdy ponad 30-letni i awaryjny. Potrzebują nowego wozu Fot. Fot. archiwum osp głębokie Strażacy OSP z Głębokiego mają dwa samochody marki star, każdy ponad 30-letni i awaryjny. Potrzebują nowego wozu
Janusz Bobrek

Na sygnale, ale w kłębach dymu i huku, 40 km na godzinę. Tak wiekowy strażacki star OSP Głębokie jeździ na akcje. Podczas wezwania do jednego ze zdarzeń auto przejechało zaledwie kilkaset metrów i stanęło zepsute. Obie jednostki gaśnicze wymagają generalnego remontu, ale w gminie Piwniczna brakuje na to pieniędzy.

W styczniu, nie z własnej woli, strażacy z Głebokiego stali się zakładnikami budżetu na 2018 rok. Grupa radnych postawiła się burmistrzowi Zbigniewowi Janeczkowi, żądając, aby w planach wydatków ująć dofinansowanie zakupu nowego auta. Przerwano nawet z tego powodu sesję, ale podczas jej kontynuacji uchwalono budżet bez dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głębokim.

Pilniejsze inwestycje

- W budżecie na 2018 rok zabrakło środków na ten cel. Mamy do zrealizowania inwestycje, które wymagają od nas wkładu własnego i w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć te środki - tłumaczy „Gazecie Krakowskiej” Zbigniew Janeczek, burmistrz Piwnicznej-Zdroju.- Koszt dofinansowania zakupu nowego auta przekracza na razie możliwości finansowe gminy.

Nie jest tajemnicą, że gmina liczy każdą złotówkę. W poprzedniej kadencji zaciągnięto tu kredyt na łączną sumę 19 mln zł i teraz teoretyczna nadwyżka w około 50-milionowym budżecie musi zostać przeznaczona na spłatę zadłużenia. Na inwestycje jest niewiele, ale np. mieszkańcy mają w tym roku doczekać się budowy nowego mostu na os. Chowańce. Na wsparcie strażaków już nie wystarczy.

- Samochody OSP Głębokie są już wieloletnie i wysłużone. Potrzebują generalnego remontu albo trzeba kupić nowe. Pojawiła się okazja zakupu samochodu. Jednostka jest w Krajowym Systemie Gaśniczo-Ratowniczym, więc mielibyśmy szansę na nowy samochód, do którego przez wiele lat nie musielibyśmy dokładać - komentowała po sesji budżetowej radna Justyna Deryng. To ona wcześniej zabiegała o wpisanie do budżetu na 2018 rok środków na dotacje dla OSP Głębokie.

Awaryjne wozy gaśnicze

Strażacy z Głebokiego dysponują dwoma wiekowymi starami. Jeden z 1984 roku, pozyskany został z komendy PSP z Nowego Sącza i przerobiony z dostawczego na gaśniczy. Drugi z 1981 roku - pochodzi z zasobów BOR-u i również był przerabiany mu nadwozie.

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • czy wozy OSP spełniają swoje zadanie
 • kto miał sfinasować zakup wozów
 • co o sprawie sądzą mieszkańcy
Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Janusz Bobrek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.