Studenci Politechniki Poznańskiej zaprojektowali samochód solarny i walczą o udział w amerykańskim konkursie. Potrzebne są pieniądze
Studenci z koła naukowego Politechniki Poznańskiej stworzyli projekt samochodu solarnego i chcą go zaprezentować w międzynarodowym, studenckim konkursie American Solar Challenge, który odbędzie się w lipcu 2020 r. By ukończyć swój projekt i wziąć udział w konkursie, potrzebują 35 tysięcy złotych.
Grupa 30 studentów z koła naukowego „PUT Solar Dynamics” działającego przy Politechnice Poznańskiej stworzyła autorski projekt samochodu solarnego. Teraz zbierają pieniądze na opłaty rejestracyjne do międzynarodowego konkursu American Solar Challenge oraz na zakup materiałów konstrukcyjnych.
Czytaj też: Nowa inwestycja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dzięki niej miasto zyska nową przestrzeń
- Pomysł na projekt powstał 4 lata temu, natomiast intensywne prace rozpoczęły się rok temu wraz z uzyskaniem wsparcia finansowego oraz miejsca warsztatowego na Politechnice Poznańskiej - informują studenci.
Projekt samochodu będzie miał następujące parametry:
- samochód dwuosobowy,
- dwa silniki elektryczne o łącznej mocy nominalnej 4 kW,
- powierzchnia paneli fotowoltaicznych 5 metrów kwadratowych,
- bateria o pojemności 24 kWh,
- karoseria wykonana z włókna węglowego,
- masa pojazdu około 500 kg.
Czytaj też: Wybitny biolog molekularny doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Konkurs, w którym chcą wystartować studenci Politechniki Poznańskiej to American Solar Challenge, międzynarodowe zawody studenckie samochodów solarnych, organizowane od 1990 r. W nadchodzącej edycji, która odbędzie się w lipcu 2020 roku pojazdy będą miały do pokonania dystans 2000 km z Missouri do Idaho.
Kwota, której potrzebują studenci, by wystartować w zawodach to 35 tysięcy złotych. 1500 dolarów wynosi opłata rejestracyjna, którą trzeba zrealizować do 25 października, a 3250 dolarów to opłata za udział w American Solar Challenge, którą trzeba uiścić do 15 grudnia 2019 roku.
Pozostałe środki będą przeznaczone na zakup niezbędnych materiałów konstrukcyjnych: elastycznych modułów solarnych oraz elementów konstrukcji.
Link do zbiórki znajduje się tutaj LINK