Stworzyli ten ogród z emocji. Według wskazówek z zielnika napisanego w XVI wieku

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne Anny Sucheckiej i Tomisława Giergiela
Małgorzata Szlachetka

Stworzyli ten ogród z emocji. Według wskazówek z zielnika napisanego w XVI wieku

Małgorzata Szlachetka

Historyk i nauczycielka biologii, prywatnie małżeństwo, zrekonstruowali w Sandomierzu renesansowy ogród, opierając się na opisach roślin, jakie w XVI wieku stworzył Marcin z Urzędowa. - Zaczęło się od pasji, którą wspólnie dzielimy - tak mówią o tym projekcie Anna Suchecka i Tomisław Giergiel.

Ona uczy biologii w Szkole Podstawowej nr 3 w Sandomierzu, on jest pracownikiem naukowym Zakładu Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii UMCS.

Porady medyczne i opisy miejscowych ziół Marcin z Urzędowa zebrał w pierwszej oryginalnej encyklopedii botanicznej, jaka wyszła na ziemiach polskich. Co prawda korzystał z około 50 wcześniejszych dzieł tego typu, począwszy od starożytności, ale umiał do nich podejść w sposób krytyczny. - Jego zielnik zbudowany jest z emocji i chęci poprawienia błędów wcześniejszych autorów herbarzy - mówi Anna Suchecka.

Z dalszej części artykułu dowiesz się m.in.:
  • kim był Marcin z Urzędowa? 
  • które rośliny miały, według niego, lecznicze właściwości i na jakie dolegliwości pomagały?
Zachęcamy do czytania! 

 

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Szlachetka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.